Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU prošetřuje chování Googlu na trhu

Česko

BRUSEL Evropská komise začala oficiálně prošetřovat podezření, zda americká společnost Google nezneužívá svou dominantní pozici v internetovém vyhledávání. Podnik na včerejší zprávu komise reagoval prohlášením, že bude s evropskými regulátory spolupracovat. Vyšetřování by podle agentury AP mohlo vyústit ve vysokou pokutu, podobně jako v nedávných případech amerických firem Microsoft a Intel.

Komise upozornila, že jejímu kroku předcházelo několik stížností jiných provozovatelů vyhledávání na síti. Podle stížností je Google znevýhodňuje, a to jak u placených, tak u neplacených výsledků vyhledávání.

„Ke zlepšování bude vždy prostor, a proto budeme s komisí spolupracovat, abychom jakékoli pochyby vyřešili,“ uvedl mluvčí podniku. Konkurenti Googlu si stěžují také na to, že podnik v seznamu služeb předkládá na vyšších pozicích svou nabídku a služby rivalů až pod tím.

Stížnosti již před více než devíti měsíci podaly britská internetová stránka pro srovnávání cen zboží Foundem a francouzský právnický vyhledávač Ejustice.fr. Na postupy Googlu si stěžoval rovněž portál pro srovnávání cen Ciao, který patří softwarovému gigantu Microsoft. „Vybudovali jsme Google pro uživatele, ne pro webové stránky. Přirozenou vlastností pořadí je, že některé webové stránky nejsou se svým umístěním spokojené,“ upozornil mluvčí Googlu.

Z kroků komise automaticky nevyplývá, že by Google nějak pochybil. Podnik trvá na tom, že žádná protimonopolní pravidla hospodářské soutěže neporušil. „Chci dát velmi jasně najevo, že toto (vyšetřování) neznamená, že tady s jistotou existuje nějaký problém,“ uvedl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Výrobce čipů Intel loni dostal od Evropské komise za zneužívání dominantní pozice na trhu rekordní pokutu 1,06 miliardy eur (26,4 miliardy Kč). Microsoftu komise za porušování antimonopolních pravidel vyměřila pokuty v celkové výši 1,68 miliardy eur.

graf

VYŠETŘOVÁNÍ STLAČILO CENU AKCIÍ (v dolarech za akcii)

Autor:

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...