Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

EU se bojí vlády úředníků

Česko

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) Evropská reakce na hledání nové české vlády je opatrná. Brusel čeká, až bude - pokud vůbec bude - Jan Fischer potvrzen ve funkci a s ním zbytek kabinetu. Nejčastějšími komentáři zevnitř unie jsou proto variace na prohlášení komise, že „nebudeme nic nyní komentovat“, protože „změny ve vládě stále probíhají“.

Existující ohlasy na Fischera lze rozdělit do dvou táborů: první tvrdí, že česká schopnost vést unii do konce předsednictví bude oslabená, protože Fischera ostatní lídři neznají. „Nový premiér nebude mít stejnou důvěru, jakou měl Topolánek. Řídit EU v tom nejvyšším patře bude pro Česko těžší,“ míní například německý europoslanec Elmar Brok.

Druhý tábor je toho názoru, že nové vedení by nemělo čelit větším problémům. „Nikdo nebude Jana Fischera bojkotovat či se mu vysmívat. Odchody starých a příchody nových tváří jsou v politice běžné,“ řekl bruselský politolog Piotr Kaczynski. Fischerův profil coby úředníka považuje za vedlejší. „Klíčové je, aby měl silnou podporu doma a znal agendu. Před českým předsednictvím už neleží žádná horká brambora - kromě Lisabonu, což je ale domácí úkol,“ dodal Kaczynski.

Kritickou vizitku vystavil českým politikům bruselský zpravodaj týdeníku The Economist David Rennie. „Politicky je české předsednictví už mrtvé. Pokud bude Fischer tlačit dopředu nějakou politickou vizi, ostatní se budou ptát: A tebe zvolil kdo? Převálcují ho,“ tvrdí Rennie. „Dlouho jste čelili nespravedlivé kritice, že vaše předsednictví je chaotické, chybí mu vedení a přenechává moc Václavu Klausovi. Teď jste tu kritiku ospravedlnili,“ doplnil.

Kromě nervozity z chaosu v Praze zaráží Brusel termín „úřednická“ vláda. „Předsednictví je věcí každodenního politického rozhodování, nic jako úsporný režim není možné,“ zmínil hlavní obavu vysoký zástupce Rady ministrů.

Autor: