Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU srazila tržní podíl Exploreru

Česko

HELSINKY Internetový prohlížeč Internet Explorer přišel ve velkých evropských ekonomikách včetně Británie a Francie o tržní podíl. Jeho výrobce Microsoft na příkaz z Bruselu Evropanům usnadnil přístup ke konkurenčním prohlížečům.

Microsoft slíbil, že usnadní přístup ke konkurenčním prohlížečům přes Windows do poloviny května, aby vyhověl EU ve sporu o jeho chování na trhu. Společnost již začala rozesílat do téměř 200 milionů starých i nových počítačů možnost volby konkurenčních prohlížečů pouhým kliknutím.

Agentura Statcounter, sledující internetové statistiky, včera uvedla, že podíl Exploreru v surfování po internetu za březen klesl ve Francii proti únoru o 2,5 procentního bodu. V Británii to byl pokles o jeden procentní bod a v Itálii o 1,3 bodu.

Norská Opera Software, čtvrtý největší dodavatel prohlížečů, zaznamenala, že se stahování jeho prohlížeče v Evropě proti normálu více než zdvojnásobilo.

V Itálii, Španělsku a Polsku to byl více než trojnásobek. Také Mozilla, dvojka na trhu, uvádí, že pozoruje silný nárůst.

Právě výrobci menších prohlížečů naléhali na Evropskou unii, aby přiměla Microsoft cestu k rivalům usnadnit. Dotazové okno Choice Screen od Microsoftu nabídne prohlížeče Safari od Applu, jeho vlastní Internet Explorer, Operu, Chrome od Googlu a Firefox od Mozilly. Další možnosti se rozvinou po rozbalení okna šipkou. Flock, který je až v této zadní části, nezaznamenal téměř žádný nárůst. Vyzval proto Evropskou komisi, aby zajistila, že všechny nabízené prohlížeče budou vidět v dotazovém okně ihned, napsala agentura Reuters.

***

Přístup na trh Microsoft povinně nabídl svůj podíl Americká firma rozeslala do 200 milionů počítačů nabídku s výběrem prohlížečů. Nabízí Safari od Applu, svůj Internet Explorer, Operu, Chrome od Googlu a Firefox od Mozilly. Další prohlížeče jsou odsunuty do zadní části menu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!