Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Euro se povedlo, chválí se Prima

Česko

PRAHA Fotbalový míč po čtyřech týdnech na obrazovkách televize Prima znovu vystřídaly Velmi křehké vztahy. Premiéra evropského šampionátu na komerční stanici nebyla bez chyb, přesto ředitel Primy Marek Singer tvrdí: „Dopadli jsme lépe než národní tým, protože jsme nemuseli měnit trenéra.“

Prima jako první přerušila monopol České televize na vysílání fotbalových turnajů a diváci si museli zvykat na změny. Část z nich proto kritizovala množství reklamy, výběr hostů ve studiu, kteří byli skoupí na slovo, a úroveň komentátorů.

„Ve stech hodinách přenosů se nejde vyhnout chybám, ale neudělali jsme žádné zásadní. Při komentování jsme se vydali jinou cestou, než jsou čeští diváci zvyklí. Nepopisovali jsme jednotlivé akce, ty divák vidí,“ vysvětloval šéf sportovní redakce a jeden z komentátorů Jiří Nikodým.

Stejně jako trojice Ondřej Prokop, Radek Macháček a Tomáš Bahník si i on v televizi prožil premiéru na tak velkém turnaji. „Od žádného nespokojeného diváka jsme se nedozvěděli, co konkrétně jsme udělali za chybu. Jeden divák nám naopak napsal, že jsme objevili novou dimenzi komentování,“ pochlubil se Nikodým.

Prima svoji spokojenost podložila průzkumem, v němž 92 procent diváků vyjádřilo spokojenost, že Euro vysílala právě tato stanice. „Chtěli jsme dokázat, že zvládneme vysílat událost takového významu a to se nám podařilo. Image jsme si vylepšili hlavně u mužů,“ pochvaloval si Singer.

Příští Euro chce Česká televize Jeho stanice postavila své vysílání na zkušenostech Vladimíra Šmicra, jenže bývalý reprezentant navzdory slibům nedokázal být vůči svým bývalým spoluhráčům dostatečně kritický. „Za to bych ho nekritizoval. Měl výhodu, že si takový šampionát už prožil, a to je pro diváky lákavé. Spíš bych od něj čekal víc odborných postřehů,“ přiznal komentátor České televize Jaromír Bosák.

Kolegové z konkurenčních televizí se sice odmítají navzájem hodnotit, přesto šéfredaktor sportu ČT Otakar Černý jeden nedostatek Primě vytkl: „Dost velkou chybou bylo, že zápasy nebyly reprízované. Tím čeští diváci utrpěli.“

Sledovanost zápasů českého týmu na letošním Euru však navzdory tomu překonala výsledky České televize z mistrovství světa v Německu. Průměrně se na ně dívalo o 250 tisíc diváků více, utkání Turecko–Česko se dokonce stalo druhým nejsledovanějším pořadem v historii Primy.

Vedení televize sice výši příjmů z Eura tají, ale podle odhadů vydělala Prima na prodeji reklamy 150 milionů korun. Na šampionátu tak neprodělala, ačkoliv zisk byl v důsledku nečekaného vyřazení českého týmu nižší. „Z velmi profitabilní akce se stala uspokojivě rentabilní,“ usmál se Singer.

Podle něj chce Prima ve sportovních přenosech pokračovat. Práva na nadcházející dva světové šampionáty však vlastní Česká televize a chce vysílat i Euro 2012. „Rád bych, aby letošní rok byla jen výjimka,“ potvrdil zájem České televize Černý.

***

Euro 2008 lákalo

víc než MS 2006

Průměrná sledovanost

českých zápasů

na Euru 2008

* Švýcarsko–Česko: 1,2 mil.

* Česko–Portugalsko: 1,21 mil.

* Turecko–Česko: 1,91 mil.

Průměrná sledovanost

českých zápasů

ve skupině na minulých

šampionátech

* Euro 2008 (TV Prima)

1,44 mil.

*MS 2006 (Česká televize)

1,134 mil.

* Euro 2004 (Česká televize)

1,487 mil.

* Euro 2000 (Česká televize)

1,381 mil.

Zdroj: ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!