Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Eurokomisař Almunia říká: Češi, vy to zvládnete

Česko

BRUSEL Česko se musí v příštích letech vyhnout přemíře rozpočtových výdajů. Uvedla to Evropská komise. Zároveň podle očekávání stanovila rok 2013 jako termín, dokdy musí Česko snížit svůj rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Pokud by tak země neučinila, vystavila by se hrozbě sankcí. České ministerstvo financí v úterý uvedlo, že dosáhnout podobného cíle bude obtížné.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Joaquín Almunia nicméně věří, že pro Česko nebude snížení rozpočtového schodku pod tři procenta HDP až takovým problémem. „Česko zatím vždy ukázalo jasné odhodlání naplnit pravidla paktu stability a růstu. Věřím, že i nová vláda prokáže stejné odhodlání,“ řekl novinářům.

Podle Almunii splnění cíle EK v silách České republiky bezpochyby je, základy české ekonomiky jsou podle něj lepší než u ostatních zemí v regionu a Češi mají větší potenciál k hospodářskému růstu, než je průměr EU. Podobného hodnocení jako Česku se dostalo Slovensku.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....