Sobota 20. 10. 2018Vendelín oblačno14 °C
Aktualizováno 6. listopadu 2009 18:58 PRAHA

Eurokomisař? Politici uvažují o Fischerovi, Klaus je v rozpacích

Jan Fischer | foto: Viktor Chlad, Lidové noviny
Mezi uvažovanými kandidáty na post eurokomisaře se objevilo jméno premiéra Jana Fischera. Objevilo se to jako jedna z variant během odpoledního jednání Mirka Topolánka (ODS) a Jiřího Paroubka (ČSSD). Ze zámoří reagoval prezident Václav Klaus s rozpaky, zajímá ho, kdo by nahradil předsedu podle něj úspěšného úřednického kabinetu.
Reklama

"Tato vláda je úspěšná, má mimořádnou podporu lidí a já jako prezident jsem na rozpacích, proč ji máme zrovna teď v tuto chvíli rozbít," řekl Klaus při své nynější návštěvě Spojených států.

"Já musím říci, že z pohledu prezidenta republiky, kterému maximálně jde o naši zemi, musím říci, že pro mě to není otázka, co s evropským komisařem, ale pro mě je to otázka, co s předsedou vlády. Kdo se to pokouší obracet opačným způsobem, já myslím, že dělá chybu," řekl Klaus. Dodal, že nemá nic proti tomu, aby byl Fischer komisařem, sám si myslel, že by to byl vhodný kandidát, ale až po dokončení jeho mise ve vedení této dočasné vlády.

Zelení podporují i nadále Švejnara
"My podporujeme Švejnara, premiér má jiný úkol, potřebujeme ho zde v ČR. Do řádných voleb potřebujeme stabilitu vlády, ta je bez premiéra těžko představitelná," reagovala Kateřina Jacques.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek informaci nepopřel. Zdůraznil ale, že
informace je předčasná. Žádná dohoda zatím není, rozhoduje vláda, řekl novinářům šéf sociální demokracie. "V tuhle chvíli je to docela předčasná informace," uvedl Paroubek k údajně zvažované Fischerově nominaci.

Informaci o novém jméně na post eurokomisaře přinesl server iDnes.cz.

Zatuhlá politická jednání o postu českého eurokomisaře by mohla rozseknout nečekaná shoda. Protože dvě nejsilnější strany nechtěly ustoupit ze svých favoritů (ODS - Vondra, ČSSD - Špidla), zabývají se Mirek Topolánek s Jiřím Paroubkem kompromisním řešením.

Do hry o českého eurokomisaře v Evropské unii se dostal premiér Jan Fischer. Server se odvolává na informace od "předsedy politické strany, který si nepřál být jmenován". Šéf ODS Topolánek informaci nevyvrátil. "Odkážu vás na pondělní tiskovou konferenci po jednání vlády," sdělil v SMS zprávě. Serveru Novinky.cz napsal, že "zásadně nekomentuje spekulace."

Jméno kandidáta na eurokomisaře by mělo zaznít v pondělí po jednání vlády.

Premiér se vrací do hry
Fischer byl jako horký kandidát na post v komisi zmiňován v době, kdy se předpokládalo, že jeho úřednická vláda skončí po podzimních předčasných volbách.

Fischerova nominace by navíc lídrům ODS a ČSSD nejspíše vyhovovala. Mohou se totiž obávat, že se úřednický premiér začne vymykat jejich kontrole, popřípadě že se rozhodne ještě před volbami přiklonit k jednomu z existujících subjektů, například k TOP 09. Při historicky nejvyšší popularitě, které se úřednický premiér a jeho kabinet těší, vypadá Fischerovo angažmá ve stranické politice jako silná hrozba.

ODS do funkce nominovala bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, ČSSD požadovala setrvání nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly. Obě strany opakovaně uváděly, že na svých nominacích trvají a kandidát politického soupeře je nepřípustný.

Na předsednictvu ČSSD se o Fischerovi nemluvilo
Večer jednalo o eurokomisaři předsednictvo ČSSD. Informace, že by ním mohl být Fischer, na zasedání ale podle místopředsedy socialistů Zdeňka Škromacha nezaznělo. "Zatím náš kandidát je stále Vladimír Špidla. S tím, že ale na druhé straně je pravda, že budou předsedové jednat tak, aby do pondělka se našlo nějaké rozumné řešení, které by bylo dobré pro Českou republiku a nevedlo by ke konfliktu mezi vládou a stranami, které vládu umožnily," řekl Škromach.

Nejmenovaný zdroj z vedení sociální demokracie ale Mladé frontě Dnes sdělil, že ČSSD je jednoznačně pro Fischera. "On chce a navíc byl jediným, na kom jsme se s ODS shodli," řekl zdroj.

Fischer se stal předsedou vlády potom, co padla Topolánkova koaliční vláda, před tím vedl Český statistický úřad. Pokud by se stal eurokomisařem, jeho úřednická vláda by padla. Pro obě nejsilnější strany ODS a ČSSD by se ale mohly dohodnout na jiném kabinetu. Hlasy jejich poslanců stačí pro to, aby ve sněmovně dostal důvěru. Do scénáře by ale musely ještě zapojit prezidenta Václava Klause.

Fischer nechce "silové" hlasování
Podle některých informací dává Fischer šéfům ODS a ČSSD čas na dohodu ohledně kandidáta na eurokomisaře do nedělního večera. Pokud shoda nebude, premiér předloží v pondělí kabinetu k rozhodnutí několik jmen. Silovému hlasování mezi Vondrou a Špidlou by se prý chtěl vyhnout. Do Fischerovy vlády nominovala ODS šest ministrů a premiéra. Sociální demokraté vybrali osm ministrů, Strana zelených má dva.

Kandidáty na eurokomisaře navrhly také KDU-ČSL a KSČM a Strana zelených. Lidovci nominovali bývalého ministra Pavla Svobodu, komunisté evropského poslance Vladimíra Remka a zelení ekonoma a neúspěšného kandidáta na prezidenta Jana Švejnara.

ČTK, Lidovky.cz
Reklama
Reklama

Nejnovější zprávy