Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Europoslanci kritizovali vládu kvůli Karviné. Možná jsme měli být rychlejší, připustil Petříček

Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde začalo další plošné testování v souvislosti s hromadnou nákazou covidem-19. foto: ČTK

Praha - Vláda možná měla na epidemiologickou situaci na Karvisku reagovat o týden nebo dva rychleji. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) ve stejném pořadu obvinila kabinet ze zanedbání situace, podle ní navíc v oblasti nefunguje chytrá karanténa, která by omezila šíření koronaviru.
  13:01aktualizováno  16:32

Přímou odpovědnost za situaci musí podle Konečné nést státní podnik Prisko provozující OKD. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli novinářům řekl, že vláda podle něj situaci nepodcenila. Téma se podle něj trochu politizuje. Konečná dále vyzvala, aby podnik zajistil to, že horníci v karanténě nezůstanou na 60 procentech platu.

Situace na Karvinsku se podle hejtmana Vondráka zhoršuje, nakažení už nejsou jen horníci

Petříček připustil, že kabinet mohl na ohnisko nemoci covid-19 na KArvinsku reagovat rychleji. Upozornil ale, že vláda se dříve situací blíže nezabývala, protože ministři na jednání dostali ujištění, že se záležitosti věnují příslušné státní úřady, které situaci mají pod kontrolou. 

„Možná ta reakce mohla přijít rychleji, ale naším cílem taky je co nejméně zasahovat do společenského života. Já si nedovedu představit, že bychom plošně zavírali oblast se čtvrt milionem obyvatel,“ řekl Petříček v ČT.

Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo další plošné testování v...
Mezi nakaženými na Karvinsku už prý nejsou jen horníci, ale i další lidé.

Konečná obvinila kabinet ze zanedbání situace. „OKD je státní podnik. Od konce května jste věděli, že k nárůstu případů tam dochází, vláda nebyla schopná zareagovat, zavřela doly až v tomto týdnu,“ řekla. Plnou odpovědnost za dopady nemoci na horníky podle ní musí nést Prisko. Politickou odpovědnost potom europoslankyně připsala hnutí ANO, protože z jeho řad jsou premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

„Pokud máme v regionu nějaké lokální ohnisko, kde díky tomu, že masivně testujeme, je více záchytů, ale jsou to všechno bezpříznakoví jedinci, tak nevím, jestli se dá hovořit o nějakém zanedbání. Kdyby tam přetékaly nemocnice pacienty, kolaboval tamní zdravotní systém, tak řeknu ‚ano, tady se asi něco zanedbalo, asi jsme neudělali něco správně‘,“ reagoval na kritiku Konečné Vojtěch.

Situaci podle něj musí vyhodnotit krajská hygienická stanice. „Situace není nastavena tak, že rozhoduje vláda. To byla plošná opatření pro celou republiku, ale pokud jde o lokální opatření, to musí vyhodnotit krajská hygienická stanice, která k nim přistupuje, vydává je,“ dodal ministr.

Podle něj je k dispozici více nástrojů než dříve, kdy například v březnu byly uzavřeny obce Litovel a Uničov v Olomouckém kraji. „Dnes jsme schopni každý den hodnotit situaci z hlediska počtu zasažených seniorů, hospitalizovaných případů v těžkém stavu a podobně,“ doplnil Vojtěch.

Vládu za pozdní reakci na situaci na Karvinsku kritizoval i europoslanec Luděk Niedermayer. „Lidé tam pracovali s nulovou ochranou. Když se objevilo šíření viru, firma nechala dál horníky pracovat,“ řekl o situaci v OKD.

Podle Konečné problém zhoršuje to, že nefunguje chytrá karanténa. „Na Karvinsku nefunguje chytrá karanténa. Premiér tvrdil, že vyřeší lokální ohniska, ale na Karvinsku nefunguje,“ řekla. Podle ní nemají hygienici dostatečné kapacity pro trasování kontaktů nakažených, lidé navíc dlouho čekají, než budou testováni na koronavirus.

Autor: