Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Europoslanci Telička a Ježek zakládají nové politické hnutí Hlas

Česko

  14:39aktualizováno  16:17
Praha - Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli v roce 2014 zvoleni za ANO, zakládají politické hnutí Hlas. Chtějí s ním kandidovat v květových volbách do Evropského parlamentu (EP) i působit na domácí politické scéně, řekl v úterý Telička na tiskové konferenci. Hnutí má být proevropské, hájit principy liberální demokracie a prosazovat moderní ekonomiku, dodal.

Pavel Telička, místopředseda Evropského parlamentu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Telička a Ježek společně s právníkem Alešem Novákem a sociologem Martinem Převrátilem v úterý oznámili vznik přípravného výboru hnutí Hlas. Podpisy pro registraci hnutí na ministerstvu vnitra už sbírají. Podle Teličky je dost času pro to, aby se hnutí zaregistrovalo a připravilo kandidátku pro evropské volby. Lhůta pro podání kandidátních listin na ministerstvo vnitra je 19. března.

Místopředseda EP Telička uvedl, že ho oslovili představitelé více subjektů s možností spolupráce v evropských volbách, jako smysluplné vnímal ale až jednání s Novákem a Převrátilem. Společně chtějí vytvořit otevřenou politickou platformu, která dá prostor novým tvářím a odborníkům, kteří se chtějí politicky angažovat, ale nevidí tu možnost v tradičních politických stranách.

Hnutí Hlas má být podle Teličky středový subjekt, který bude prosazovat moderní ekonomiku a usilovat o zmenšování rozdílů ve společnosti. Telička přitom nemá pocit, že by v této části politického spektra byla příliš velká konkurence a že by jeho hnutí dále štěpilo proevropské síly v Česku.

Telička před pěti lety vedl kandidátku ANO do Evropského parlamentu, Ježek byl na druhém místě. Oba se do velké míry podíleli na programu ANO pro evropské volby. Telička později působil i jako expert ANO na zahraniční politiku, přestože nebyl členem hnutí. Oba se s ANO rozešli kvůli odlišným názorům s předsedou hnutí Andrejem Babišem na evropskou i českou politiku.

‚Žádný oportunismus ani zrada‘

Ježek v úterý odmítl, že by rozchod s ANO a vytvoření vlastního hnutí bylo možné považovat za nějakou zradu, jak o tom v minulosti mluvil Babiš. Připomněl, že s ANO začali s Teličkou spolupracovat v roce 2013, kdy se preference hnutí pohybovaly kolem jednoho procenta a že se tehdy shodovali v programovém směřování. „Když jsme viděli, že ANO nabírá jiný kurz, snažili jsme se ho do jeho kurzu vrátit. Když se to nedařilo, tak jsme ho opustili, když mělo 30 procent hlasů. To není projev nějakého konjunkturalismu, oportunismu,“ řekl.

Telička věří tomu, že dřívější spolupráce obou europoslanců s ANO nebude odrazovat možné voliče nového hnutí. „V kampani tomu budeme čelit, ale máme čisté svědomí a schopnost to vyargumentovat,“ řekl.

Telička s Ježkem nejsou jediní, kdo před evropskými volbami zakládají nové politické uskupení. Europoslanec Jaromír Štětina, který byl před pěti lety zvolen za TOP 09, oznámil v prosinci vznik vlastního hnutí Evropa společně, za které chce obhájit mandát v EP. Uskupení pro eurovolby připravuje také advokátka Klára Samková, představit ho chce příští týden.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat