Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po šesti hodinách skončila evakuace Poruby. Pyrotechnici bombu zneškodnili

Česko

  14:40aktualizováno  19:52
Zhruba tisícovka lidí se odpoledne musela evakuovat v ostravském obvodu Poruba. V ulici V Zahradách totiž byla objevena asi stokilogramová letecká puma z 2. světové války. Mimořádná opatření skončila zhruba po šesti hodinách.

Pyrotechnikům z Frýdku-Místku a z Olomouce se v devatenáct hodin podařilo z nevybuchlé pumy odstranit takzvaný iniciační mechanismus, tedy zapalovač, čímž byla zneškodněna. 

„Torzo bomby i s odděleným zapalovačem nyní bude naloženo na speciální vozík a odvezeno na bezpečné místo k úplnému zneškodnění. Současně byli lidé vyzváni, aby se vrátili do svých domovů,“ uvedl policejní mluvčí René Černohorský.

Evakuace se kromě bytových domů a rodinných domů týkala části fakultní nemocnice, úřadů, mateřských i základních škol i gymnázia. „Jde o zhruba tisíc osob,“ poznamenal odpoledne policejní mluvčí Černohorský.

Konstatoval, že šlo o poměrně náročnou policejní akci v perimetru zhruba šest set metrů od místa nálezu. 

Nevybuchlou bombu našli dělníci při výkopových pracích plynové přípojky do jednoho z rodinných domů. Puma podle odhadu váží padesát až sto kilogramů a její rozměry jsou devadesát krát šedesát centimetrů.

Policejní pyrotechnici zneškodnili leteckou pumu z 2. světové války, kterou našli dělníci v ostravském obvodu Poruba. (9. září 2021)

Uzavřeny pro dopravu jsou například ulice 17. listopadu, Nábřeží SPB, K myslivně a Vřesinská. Redaktor MF DNES hlásil velké dopravní problémy na příjezdech do Poruby od Ostravy. „Svinovské mosty jsou zcela ucpané a všude jsou kolony,“ nastínil. Současná mimořádná situace totiž ještě zkomplikovala už tak neutěšený stav vlivem četných oprav mostů a vozovek.

„Okruh, kde se musejí lidé evakuovat, se v našem případě týká objektu ředitelství v Domu sester. V žádném případě jsme nemuseli evakuovat pacienty, protože lůžkové části leží mimo nutnou evakuaci,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Přes dvě stovky dětí evakuovali i ze soukromé základní školy a gymnázia Hello, která stojí na ulici Čs. exilu. 

„Starší děti šly domů, s mladšími stojíme na bezpečném místě a čekáme na rodiče, až si je odvezou. Zvládli jsme to bez problémů a rychle, ostatně evakuaci pravidelně cvičíme. Děti jsou v pohodě, pro část z nich je to až atrakce,“ uvedla okolo patnácté hodiny zástupkyně ředitelky Petra Nosková.

Zajištění převozu pro nepohyblivé

Evakuace se týkala i porubského obvodního úřadu. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na úspěchu akce podíleli. A nebylo jich málo. Jen my na radnici jsme pomáhali s evakuací škol a školek, pro imobilní občany jsme zajistili azyl v komunitním centru, kam je naši zaměstnanci dokonce pomáhali městské policii převážet. S Domovem Slunečnice jsme domluvili, že se postarají o lidi upoutané na lůžku a naše pracovní četa tam potřebné vozila,“ uvedla starostka porubského obvodu Lucie Baránková Vilamová.

Černohorský řekl ČTK, že někteří evakuovaní byli nepohybliví. „Těm jsme pomáhali a zajišťovali jejich převoz do domu pro seniory Slunečnice,“ řekl Černohorský. Dodal, že policisté postupně obcházeli dům od domu a byt od bytu.

Muž stojící před poliklinikou fakultní nemocnice si redaktorovi MF DNES postěžoval: „Nepustili mě domů, tak tady čekám. Vůbec nevíme, co se bude dít.“ 

Nejspíše pozůstatek bojů o Ostravu

Ředitelka Památníku 2. světové války v nedaleké Hrabyni na Opavsku Kamila Poláková řekla, že v této lokalitě nejde o překvapivý nález. „Právě na Opavsku a na okraji Ostravy se stále ještě nachází poměrně hodně munice z Ostravsko-opavské operace z jara 1945. Právě z těchto krutých bojů při osvobozování Ostravy bomba nejspíše pochází,“ uvedla Poláková. 

Dodala, že další možností je pozůstatek amerického bombardování ostravského průmyslu ze srpna 1944, přičemž bomby zasáhly i části Ostravy. Tehdy zahynulo přes čtyři sta lidí.

Ředitelka také upozornila, že munice ještě může být plně funkční a tedy i velmi nebezpečná.

Autor:
Témata: Poruba, Facebook

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat