Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evakuaci zažila všechna centra

Česko

Mezi časté nešvary obchodních domů patří zatarasené únikové východy a nepřístupné hasičské přístroje.

PRAHA V hlavním městě téměř neexistuje obchodní centrum, které by nezažilo evakuaci. I kdyby tu totiž neproběhl poplach kvůli bombovému anonymu či havárii, musí ho vyklidit jednou či dvakrát ročně samo vedení z preventivních důvodů. Takzvaný plánovaný poplach probíhá bez návštěvníků a slouží hlavně k tomu, aby zaměstnance jednotlivých obchodů nepřekvapil ostrý poplach a aby se naučili únikové trasy. Tím se plánovaný poplach liší od „ostrého“, který minulou středu zažili návštěvníci obchodního centra Palladium.

Jsou to právě únikové trasy z obchodů, ve kterých bývá problém. Hasiči, kteří zhruba před měsícem dokončili revizi obchodních řetězců, našli zčásti nebo úplně zatarasený požární východ při 31 kontrolách z celkových 314. „Dalším problémem bývá nepřístupný hasicí přístroj. Obchody chtějí co nejvíce prodejní plochy, a tak často přístroj zabarikádují,“ říká mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru (HZS) Petr Kopáček.

A jak se obchodní domy s poplachy vypořádávají? Třeba nákupní centrum Metropole Zličín zažilo evakuací několik. V roce 2004 sem zavolal bombový anonym, o rok později spustila alarm potopa v jednom z obchodů. V obou případech proběhlo vyklizení rozlehlé budovy poměrně lehce. „Každý rok probíhá proškolení i následná evakuace. Zaměstnanci obchodů jsou tak na takovou situaci připraveni. Jediný problém je to, že se prodavači často mění,“ vysvětluje mluvčí Metropole Renata Nejtková. Problém nebývá ani s většinou návštěvníků. Najdou se však i tací, kteří nechtějí opustit vyhlédnuté zboží, protože se necítí nijak ohroženi. To se také stalo minulou středu v Palladiu.

V centru Chodov musí provádět cvičné evakuace dvakrát ročně. „Perioda evakuací záleží na tom, jaký druh obchodů se v obchodním centru nachází. Je rozdíl, zda tu jsou butiky, či drogerie s vysoce hořlavými chemikáliemi,“ upřesňuje Ljubica Rážová z HZS Praha. Také Chodov ale zažil kromě plánovaných poplachů i ty neplánované kvůli nahlášené bombě. Všichni návštěvníci i personál se odtud vždy dostali do deseti minut.

***

V čem chybují obchodní řetězce

Hasiči se loni zaměřili na bezpečnost obchodních řetězců. Jen 79 ze 314 kontrol se obešlo bez zjištěných závad. 31 kontrol - zčásti nebo úplně zatarasené únikové východy 24 kontrol - špatné značení únikových tras 14 kontrol - hasicí přístroje, u kterých byly zjištěny vizuální závady

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...