Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byty milionářů u Vltavy podle stavitele poškodila teplota

Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez opravy části developerského projektu Prague Marina , který byl 29. dubna evakuován, se jeho obyvatelé nemůžou vrátit. | foto: ČTK

PRAHA Stavební firma Metrostav zajistila evakuovaný bytový dům Prague Marina v pražských Holešovicích podpěrnými sloupy, dům je nyní stabilní, řekl ve středu mluvčí firmy František Polák.

Ve čtvrtek statiku luxusní stavby zkontroluje odborník, hned poté se do bytů budou moci vrátit majitelé. Příčina problémů se statikou zatím není jasná.

ČTĚTE TAKÉ

"Projekt je zabezpečen a je stabilní. Měření prokázala, že se stavba od neděle nepohnula," řekl Polák. Do suterénu a prvního poschodí namontoval Metrostav síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení. "Nejprve je nutné zjistit příčinu nebo příčiny, teprve pak rozhodneme, jak postupovat dál," doplnil.

Příčinou mohou být změny teplot
Jednou z možných příčin by podle něj mohl být teplotní šok. Dům je totiž postaven z betonu a oceli, přičemž kov reaguje na teplotní změny jinak než beton.

Podobně se vyjádřil také statik Václav Kučera, podle kterého je konstrukční řešení holešovického domu velmi neobvyklé. Právě proto by za problémy se statikou mohlo stát takzvané klimatické zatížení. Stejně tak teplota podle něj někdy naruší mosty nebo pláště panelových domů. Teplotní šok je však pouze jednou z variant.

"Případnými dalšími příčinami by mohly být nedostatky v projektu, nedostatky v provedení ocelových stojek, mohla by to být i skrytá vada materiálu," uvedl Kučera. Znalecký posudek byl podle něj teprve zadán.

V části jednoho z bytových domů se v neděli zdeformovalo několik sloupů konstrukce. Hasiči tak museli ještě týž večer evakuovat asi 30 lidí. Polák řekl, že Metrostav jako dodavatel stavby zajistil pro obyvatele 28 pokojů v jednom z nejdražších pražských hotelů - v Hiltonu.

Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé tak už své domovy opouštět podle Metrostavu nebudou. Kdy se oprava uskuteční, ale Polák zatím odhadnout nedokázal.

PROJEKT PRAGUE MARINA

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun. Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...