10. června 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evakuovaní lidé si museli za pomoc radnice zaplatit

Novodvorská ubytovna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novodvorská ubytovna | foto: Ubytovnanovodvorska.cz

PRAHA Starostové se při povodních často trumfují, jak pomáhají zatopeným lidem. Mnohdy je to pravda. Rodina Smetanových z pražské Michle však musela za své nouzové ubytování zaplatit.

Je pondělí 3. června. Jen pár metrů od rozvodněného potoku Botiče, který připravil městu těžší okamžiky než řeka Vltava, se odehrávají dramatické chvíle. Vydatný déšť podmáčel svah za domem Smetanových. Nasáklá půda se dala do pohybu, smetla ochrannou zeď, prorazila okna v přízemí a zavalila část domu.

ČTĚTE AKTUÁLNÍ INFORMACE O POVODNÍCH:

„Bylo štěstí, že to nikoho nezabilo. Přijeli hasiči a statik řekl, že se máme do deseti minut vystěhovat,“ líčí majitel domu Vlastislav Smetana. Pět členů rodiny našlo útočiště u známých. Jeho matce a bratrovi radnice Prahy 4 zajistila přístřeší na ubytovně Novodvorská.

O den později už statik dovolil rodině návrat domů. Na ubytovně je však čekalo nemilé překvapení. „Když matka a bratr odevzdávali klíče od pokoje, řekli jim, že mají zaplatit 600 korun,“ říká Smetana. Předložený účet Smetanu zaskočil, ale zaplatil ho. „Co jsem měl dělat, kdybych nezaplatil, byli bychom neodjeli,“ nevěřícně krčí rameny.
 

Sesuv půdy - ilustrační foto

Svah se zřítil přímo na domek

Starosta Prahy 4 Pavel Caldr (ODS), odpovědní úředníci i krizová linka, která Smetanovy na ubytovnu poslala, nejprve v sobotu popírali, že by kdokoli z evakuovaných cokoli za ubytování platil. Pak však připustili, že došlo k omylu.

Radnice otočila až poté, co je redaktor serveru Lidovky.cz konfrontoval s prohlášením správce ubytovny, který platbu od evakuovaných přijímal. „Ti lidé za ubytování normálně platili. Jsme akciovka, musíme účtovat normálně,“ hájil se vedoucí Petr Vokáč. Smetanovým cenu za ubytování naúčtoval prý po domluvě s radnicí. „Tak nám to řekli. Že od radnice dostanou voucher a ta jim ubytování zpětně proplatí,“ diví se Vokáč.

ČTĚTE TAKÉ:

V neděli starosta Prahy 4 Pavel Caldr (ODS) už přiznal chybu. „Ověřoval jsem to. Ti lidé skutečně museli zaplatit,“ uznal starosta. „Žádný pokyn, aby lidé něco platili, jsem ale nedával,“ dušuje se Caldr.

Radnice není ve výkladu události ale jednotná. Úplně jinak celý příběh vypráví jeho tajemník Lenny Dudra. „Druhý den přijel syn té paní (Vlastislav Smetana – pozn. red.) na ubytovnu a řekl, že nechce být nic dlužný. Byl neodbytný. Zaplatil tři sta korun a odjeli,“ tvrdí tajemník, kterého rozladilo, že příběh pana Smetany „vrhá stín na bezchybnou práci radnice během povodní“.

Jenže takovou verzi Smetana odmítá. „Zaplatil jsem 600 korun, mám na to potvrzení. Když jsme odevzdávali klíče, dali nám účet a hotovo,“ zlobí se.

O osud rodiny pana Smetany se ani prý nikdo z radnice více nezajímal. „V neděli vyklidili dvůr, nevím, co se bude dít s vrškem. Je to přitom pozemek městské části,“ říká a ukazuje na zbytek svahu, který stále hrozí sesutím. „Už jsem z toho hrozně vyčerpaný,“ dodal Smetana.

Zájem serveru Lidovky.cz ale přinesl změnu. Tajemník Dudra večer přislíbil rodině další pomoc.

Půda vnikla do domu okny

Půda vnikla do domu okny


Karel Hrubeš, aniMiloslav Janík