23. května 2010 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evangelíci si stěžují na politiky, 117 tisíc věřících je prý pro ně vzduch

Církev si musí přestat hrát na obleženou pevnost, tvrdí experti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Církev si musí přestat hrát na obleženou pevnost, tvrdí experti | foto: Shutterstock

PRAHA Předáci Českobratrské církve evangelické si pozvali k předvolebním jednáním šéfy politických stran. A politici nabídkou druhé nejsilnější církve v Česku, ke které se podle sčítání lidu hlásí více než 117 tisíc lidí, většinou pohrdli.

Ze všech pozvaných totiž dorazil jen předák zelených Ondřej Liška a šéf lidovců Cyril Svoboda. "Ostatní pozvané strany – ČSSD, ODS, TOP 09, VV – ani neodpověděly. Tím vyjádřily také vztah k evangelické církvi," konstatovala ve svém čtvrtečním prohlášení synodní rada církve. "Máme z toho trošku pocit, že nepovažují církev za až tak důležitou složku společnosti," dodává synodní kurátorka Lia Valková.

Mezi předsedy pozvaných stran je přitom věřících naprostá převaha. Petr Nečas je jedním z nemnoha praktikujících katolíků v ODS. Podobně je na tom také šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, který s oblibou končí svá vyjádření souslovím "dá-li Pán Bůh". Předseda ČSSD Jiří Paroubek se zase hrdě hlásí k Církvi československé husitské a nedávno s velkou pompou křtil v pražském kostele svatého Mikuláše svou dceru Margaritu.

Evangelíci ale na rozdíl od politiků nejsou zvyklí oplácet zlo zlem, a synodní rada proto věřícím žádné doporučení, aby "ignorantské" strany nevolili, nedá. "Do sborů jsme rozeslali slovo, ve kterém říkáme, že jako křesťané jsme zodpovědní za věci, které se ve státě dějí. Proto se nemáme nechat odradit. A i když se nám něco nelíbí, máme jít přesto volit a důkladně přitom promyslet, koho bychom nejraději viděli ve vedení státu," říká Valková

Najdete na Lidovky.cz