Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropan se nestačí divit

Česko

Uvést podobně jedovatou hru, ale zaměřenou na islám, muselo by se divadlo obestavět zátarasy a obrněnými transportéry

Divadlo Komedie naplňuje statut experimentálního divadla tím, že namísto hraní na jistotu, jak je známe z obdobně velkých pražských i mimopražských scén, a namísto efektního předvádění artistické virtuozity, jež nekriticky omračuje českou kritickou obec, opravdu dramaturgicky hledá, riskuje a otevírá nová témata, a to mnohdy se značným předstihem.

Může se stát, že ten předstih dokonce „přežene“ natolik, že se s většinovým ohlasem mine: vzpomeňme nedoceněné loňské Zajatce Davida Jařaba, kteří už tématem terorismu po česku nesou dosud nevyužitý potenciál provokativní rozbušky společenské debaty nad marasmem naší zastupitelské demokracie. Tohoto předjímavého rodu je i poslední „komedie o islámu“ Černé panny v režii Dušana Pařízka.

Nás to teprve čeká Autoři Günter Senkel a Feridun Zaimoglu vyzpovídali v Berlíně padesát muslimek a sestavili z nich deset monologů, z nichž naši upravovatelé (kromě Pařízka i autorka kostýmů Kamila Polívková) použili šest, a ze tří dalších sestavili vstupní trialog tří žen. Z nich bohužel jen jedna hlásá našemu vnímání přijatelný nenásilný postoj (který mimochodem i v Koránu, navzdory fašizujícím talibancům, Ahmadinežádům, i povrchnímu dojmu z inscenace, jasně převažuje, a to ve stejné, ne-li větší míře než v takovém Matoušově evangeliu).

Monology jsou v Pařízkově minimalistické inscenaci čtyřnásobně zmnoženy nad hlavami diváků „video-kamerovým okem božím“. Překvapí drsnou otevřeností ve věcech náboženských i sexuálních, jež občas přerůstá v prudkou, živočišnou agresivitu vůči většinové – respektive zatím většinové – západní společnosti. Zatímco teď žije v Evropě kolem dvaceti milionů muslimů, v roce 2050 budou muslimové tvořit například v Rakousku většinu lidí mladších patnácti let, a Mohamed je už dnes nejčastější jméno novorozeňat v Bruselu i Amsterodamu. To, co je v Západní Evropě realitou, nás v Čechách teprve čeká. A vzhledem k tomu, že se v inscenaci jedná o autentické dokumentární výpovědi, se „sekularizovaný Evropan nestačí divit“ (Dušan Pařízek). Pařízkova slova platí dvojnásob o nás, národu bez Boha. Jakkoli se při některých výlevech muslimek (sympatie k Talibanu, Bin Ládinovi nebo ke krvavému 11. září) na sedadle ošíváte, je rozhodně lépe se takto divit v předstihu na divadle než být později zaskočen realitou tak jako pan Povondra v Čapkově Válce s mloky.

Muslimky, jež k nám hovoří (jsou mezi nimi Arabky i rodilé Evropanky, tedy muslimky nikoli rodem, ale přesvědčením) věru nejsou žádné zakřiknuté puťky v burkách: jsou to kupodivu zralé, vášnivé ženy, z nichž některé budí svou otevřeností empatický smích (plebejsky smolařský monolog Ivany Uhlířové), jiné, například pragmatická mondéna Dany Polákové, jsou podávány s odstupem a po brechtovsku „vystaveny naší kritice“, ale z mnohých (Gabriela Míčová) na mě dýchla hrůza, jaká čiší z masy zfanatizovaných fašistek nebo komunistek. V jednom ze závěrečných „antiúkolů“ Uhlířová jedovatě zesměšňuje symboly křesťanství, trojjedinost, kříž a Krista: přestože v Koránu je Ježíš považován za největšího proroka před Mohamedem. Představme si, že by divadlo kdekoli ve většinovém muslimském prostředí takto zesměšnilo Mohameda: bylo by to to poslední, co by si herci v tomto svém životě zahráli. A hrát to u nás, museli bychom Divadlo Komedie obestavět transportéry a betonovými zátarasy. Rozdílnost v toleranci nemají však na svědomí knihy, ale jejich falešní interpreti.

***

Günter Senkel a Feridun Zaimoglu: Černé panny

Scéna a režie: Dušan Pařízek Kostýmy: Kamila Polívková Divadlo Komedie, premiéra 12. 3. 2010

Monology muslimek překvapují drsnou otevřeností ve věcech náboženských i sexuálních

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...