Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropané, poznejme sami sebe

Česko

DVD

Prohrabávání se štosy levných DVD v kartonových obalech v trafikách i jinde je lov mnohdy napínavý. Kdo chce ale střílet najisto a zajímá ho historie, může každé úterý sáhnout po dalším dílu šestidílné DVD série My Evropané.

Segmenty organicky spojují hrané výstupy, ilustrační záběry, výklady historiků a komentář mimo obraz.

Aktuálně je na stáncích část druhá, s podtitulem Evropa objevuje kapitalismus. Prostřednictvím životních peripetií skutečných osob se soustředí na několik klíčových událostí a figur raného kapitalismu: postupný zánik hanzy, vzestup nejmocnějšího finančníka své doby Jakoba Fuggera a průkopnické zavedení manufaktur na hedvábí v Lyonu kupcem Étiennem Turquetem.

A informace se už sypou: Hanza se v dobách své největší slávy rozpínala mezi Londýnem a Novgorodem, ač mezi nimi byl vývojově rozdíl dvě staletí. Očistec teologové vymysleli proto, aby finančníci „nemuseli“ kvůli lichvě do pekla. Fugger měl takový vliv, že rozhodl volbu císaře.

První burza vznikla v Bruggách. Poutavý proud informací ilustrují například výjevy z hanzovního města Lübecku, dobové portréty zmiňovaných osob či detaily fungování tkalcovského stroje. První díl se věnoval Husovi, Koperníkovi a lékaři Vesaliovi, v úterý vychází třetí o třicetileté válce. Cyklus My Evropané je ideální pro školy i jednotlivce.

DVD série My Evropané, každé úterý v obchodech s DVD či trafikách

Autor: