Jak projekt plynovodu Nabucco podporovaný Evropskou unií, tak i projekt plynovodu South Stream protežovaný Moskvou spatřily světlo světa v době, kdy ceny plynu i poptávka po něm prudce stoupaly. Ale očekávaná převyšující nabídka na trhu s plynem může znamenat, že postaven bude jenom jeden z nich.
„Okolo roku 2015 bychom v Evropě i jinde měli mít nadbytek plynu, a tak bude těžké přesvědčit spotřebitele o potřebnosti dvou projektů a snažit se je financovat,“ řekl minulý týden při návštěvě Istanbulu hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol a dodal, že pokud vznikne Nabucco i South Stream, přinese to s sebou řadu problémů.
Boj o plyn Výstavba těchto plynovodů, které soupeří o plyn i o politickou podporu, je zpochybňována kvůli omezené infrastruktuře i nabídce plynu, která je podle některých analytiků nedostatečná pro to, aby mělo plynovody co proudit.
Ruský premiér Vladimir Putin tento měsíc v Ankaře podepsal sérii smluv o energetické spolupráci, což pro Moskvu znamená především souhlas Turků k tomu, aby mohla vést South Stream pod hladinou Černého moře v tureckých vodách. Plynovod má být v provozu od roku 2015. Sláva, která Putinovu návštěvu v Turecku provázela, odpovídala slavnostnímu obřadu při červencovém podpisu dohody o plynovodu Nabucco.
V čele konsorcia Nabucco stojí rakouská firma ÖMV, patří do něho také maďarský MOL, turecký Botas, bulharský Bulgargaz, rumunský Transgaz a německá RWE.
Převis nabídky plynu v Evropě vznikne kvůli tomu, že USA budou využívat plyn z takových zdrojů, jako je břidlice, čímž na Evropu zůstane víc plynu.