16. května 2012 13:42, aktualizováno  16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus: Rathova aféra nesmírně poškozuje Českou republiku

Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při svém projevu na Žofínském fóru. | foto: ČTK

BRUSEL  Podle prezidenta Václava Klause korupční aféra Davida Ratha poškodí Česko v zahraničí. O případ se již zajímá Evropská komise.

"Kauza Davida Ratha bude mít mezinárodní přesah, poškozuje dobré jméno České republiky," řekl Klaus serveru Lidovky.cz. Prezident pochválil policii. "...je dobře, že konala tak rezolutně a nekompromisně, jak předvedla. Každá kauza tohoto typu ale nesmírně poškozuje Českou republiku," míní Klaus. 


"Pokud je všechno tak, jak se z médií dozvídám, tak pak je velmi dobře, že naše policie tak rezolutně a nekompromisně koná, jak nám to předvedla," uvedl Klaus. "Určitě bychom si jako občané této země nic lepšího nemohli přát," řekl Klaus, který se v Praze účastnil vědecké rady Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické.

Prezident dodal, že každá taková kauza nesmírně poškozuje českou politiku a důvěru v politický systém. "Mám strach, že to samozřejmě bude zaznamenáno nejen u nás doma, ale i v našem okolí. V každém případě je to pro nás velké neštěstí," prohlásil.

'Rath patřil k těm lidem, kteří o mě dost nevybíravě otírali'

Podle Klause by nebylo dobré, kdyby se do případu pletli politici. Věc by podle něj měli řešit vyšetřovatelé a soud. Klaus se také vyjádřil k Rathovým slovním výpadům, které proti němu politik v minulosti měl. "Je dostatečně známo, že pan poslanec Rath patřil k těm lidem, kteří se o mě celá léta dost nevybíravě otírali, jestli to mohu takto nazvat. Ale já si v této chvíli cokoli podobného odpustím," řekl.

Nečas k Rathovi

"Bylo by nesmírně špatné, kdyby vznikl dojem, že jako Rath jsou všichni politici. Myslím, že již ze způsobu vyjadřování je zjevné, že někteří z nás nejsou Rathové a i v těchto věcech nejsme jako on," prohlásil předseda vlády a ODS Petr Nečas.

Ratha zatkla policie v pondělí, našla u něj sedm milionů korun. Rath byl již obviněn. Je podezřelý v případu, kde jde o poškozování finančních zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejných zakázkách. Obviněni byli i další lidé.

O zatčení Ratha již byla informována Evropská komise byla informována o zatčení, řekl mluvčí Evropské komise, která prý bude případ bedlivě sledovat a bude také od českých úřadů chtít další informace.

Mluvčí komise Frédéric Vincent řekl, že Brusel byl o případu Prahou zpraven v úterý, a podotkl, že komise probíhající vyšetřování nekomentuje. "Komise bude požadovat další informace od českých úřadů a bude toto téma v příštích týdnech měsících bedlivě sledovat," uvedl pouze Vincent.

Generální ředitelství komise pro regionální politiku podle něj také už má informace od českého ministerstva financí, že úřad pozastavil potvrzování výdajů pro Regionální operační program Střední Čechy a že je obnoví až po vyšetření případu.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká policie Ratha zadržela v pondělí večer. Zároveň s ním začali detektivové stíhat dalších sedm lidí. Obvinění se týkají poškozování finančních zájmů Evropských společenství, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Rathovi, který byl podle státní zástupkyně zadržen se sedmi miliony korun, hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

mkMichaela Těšínská, ČTK