Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Závěry auditu Evropské komise potvrzují Babišův střet zájmů. Nemám ho a mít nemůžu, reaguje premiér

Andrej Babiš při mimořádném projevu k národu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš při mimořádném projevu k národu. | foto: Reprofoto

Brusel Závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše potvrzují jeho střet zájmů. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro holding Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. Podle několika europoslanců to v pondělí členům výboru Evropského parlamentu sdělili zástupci komise.

Zprávy o tom, že auditoři i po komunikaci komise s českými úřady trvají na předběžných závěrech o střetu zájmů, se již dříve v médiích objevily. Babiš jakýkoli konflikt zájmů popírá a ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenských fondů.

Babiš opakuje, že střet zájmů nemá

Premiér Andrej Babiš (ANO) k závěrům auditu Evropské komise (EK) znovu uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže. Holding Agrofert neovládá a neřídí, napsal. Podle několika europoslanců sdělili zástupci komise členům kontrolního výboru, že závěry potvrzují konflikt zájmů předsedy vlády. Český překlad konečné verze zprávy ohledně dotací ze strukturálních fondů pro Agrofert by Brusel měl zaslat do Česka v lednu. 

„Ohledně stanoviska EK se budete muset obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj. Já žádné stanovisko EK neobdržel a ani neznám jeho obsah. Se mnou za celou dobu nikdo nejednal! Co se týká akcií Agrofertu, tak ty jsem převedl v důsledku Lex Babiš v únoru 2017 do svěřenských fondů a od té doby s nimi nedisponuji, Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a ani mít nemůžu,“ napsal Babiš.

„Ta zpráva je konečná a definitivně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ řekl lidovecký člen výboru Tomáš Zdechovský. Informaci potvrdil i další poslanec přítomný pondělnímu neveřejnému jednání výboru. Komise podle Zdechovského zároveň uvedla, že neproplatí firmám kolem Agrofertu žádné dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů.

Na základě závěrů předběžné auditní zprávy, o níž už rok české úřady s komisí vedou písemnou diskusi, by mohlo Česko vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Kontrolní výbor Evropského parlamentu letos v květnu Babiše v nezávazných doporučeních vyzval, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s Agrofertem inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se jeho střet zájmů skutečně prokáže.

Podle Havlíčka jedná vláda v souladu s českými zákony

Vláda jedná zcela v souladu s českými zákony, které v tomto případě nic o střetu zájmů neříkají, řekl po pondělním jednání novinářům vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Reagoval tak na informace, že podle několika europoslanců potvrzují závěry auditu Evropské komise týkající se českého premiéra Andreje Babiše (ANO) jeho střet zájmů. Babiš odpověděl, že střet zájmů nemá a mít nemůže.

„Nevím, co potvrdila Evropská komise. My se řídíme českými zákony a české zákony nic o střetu zájmů v tomto případě neříkají. My nemůžeme jednat jinak než podle českých zákonů a tam podle našeho názoru jednáme zcela v souladu s nimi,“ uvedl Havlíček.

Vicepremiér odmítl podezření, že jeho stanovisko určuje loajalita k Babišovi. „Já se nemůžu řídit loajalitou, sympatií nebo antipatií, já jako vysoký státní úředník se musím řídit primárně zákonem,“ uvedl Havlíček. Pokud by porušoval český zákon, potřebuje se od někoho striktně dozvědět, v čem ho porušuje, dodal.

Kabinet podle něj chce dodržovat evropské právo a dělá to. „Pokud ho v něčem nedodržujeme, tak musí někdo konkrétně říct, v čem. Musí existovat nějaký režim, aby se něco napravilo, nebo se naopak potvrdilo to, jak to děláme,“ dodal. Diskuse o střetu zájmů je podle něj zatím spíš mediální a částečně politická. „Ale já musím mít striktní pravidla a někdo mi musí prokázat, jestli je porušuju, nebo ne,“ konstatoval.

Na základě závěrů předběžné auditní zprávy, o níž už rok české úřady s komisí vedou písemnou diskusi, by mohlo Česko vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš jakýkoli konflikt zájmů popírá a ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenských fondů.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET
Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET

Kliniky GENNET se od roku 1996 specializují na komplexní péči v oboru lékařské genetiky, prenatální péče a léčbu poruchy neplodnosti.