3. února 2014 7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropská komise zveřejní zprávu o korupci v Unii. Česko čeká kritika

Evropská unie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie. Ilustrační foto. | foto: Reuters

BRUSEL Česká republika nejspíš v pondělí uslyší z Bruselu na svou adresu kritická slova. Evropská komise plánuje zveřejnit rozsáhlou zprávu o stavu korupce v členských zemích, která bude kromě doporučení, na co se v boji s korupcí zaměřit, obsahovat také kapitoly o situaci v jednotlivých členských zemích.

Evropská komise odhaduje, že korupce poškozuje evropskou ekonomiku každý rok asi o 120 miliard eur (cca 3,2 bilionu korun). V roce 2011 rozhodla, že každé dva roky vznikne zpráva o celoevropské situaci. Česko je pravidelně označováno za zemi ohroženou korupcí, mezi nejznámější aféry patří případ bývalého středočeského hejtmana a exposlance Davida Ratha, který nyní projednává soud. Nejasnosti provázejí i mnohé armádní smlouvy, například zakázky pro letectvo nebo nákup transportérů Pandur.

Materiál, který bude prezentován v pondělí, měl původně spatřit světlo světa už loni v létě. K jeho vzniku posloužily údaje z už existujících mechanismů sledování této problematiky, ale také informace od úřadů členských zemí, nevládních organizací, expertů a akademické sféry.

ČTĚTE TAKÉ

Kromě částí věnovaných jednotlivým zemím, bude obsahovat průřezovou kapitolu o trendech a jejich vývoji napříč EU. Samostatný díl se má věnovat problematice veřejných zakázek, podle komise jde totiž o oblast s velkým korupčním potenciálem.

Zprávu doplní výsledky průzkumu veřejného mínění o tom, jak občané členských zemí unie korupci vnímají. Obdobnou statistiku sestavuje také nevládní organizace Amnesty International, Česko se v rámci evropských států pravidelně umísťuje v dolní části žebříčku.

Lidovky.cz, ČTK