Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Evropská unie mrhá penězi

Česko

BRUSEL Evropská unie opět sklidila kritiku od Evropského účetního dvora za plýtvání penězi daňových poplatníků. Nejvíce financí unie promrhá v zemědělství – místo toho, aby peníze skončily u farmářů, míří prý mnohdy na golfová hřiště či do jezdeckých klubů. Z hodnocení přitom příliš dobře nevycházejí ani Češi. Vyplývá to z výroční zprávy Evropského účetního dvora.

Evropští auditoři tak již potřinácté v řadě odmítli schválit rozpočet Evropské unie, jímž loni proteklo zhruba 111 miliard eur. Jejich záporné stanovisko ovšem nemá žádné praktické dopady, kromě toho, že otřásá důvěryhodností Evropské komise a členských států.

Účetní dvůr netvrdí, že peníze byly zpronevěřeny a že jde jen o podvody, ale upozorňuje na nedostatečnou kontrolu. V evropském zemědělství se přitom točí obrovské peníze. Jen za loňský rok do něj směřovalo 49,8 miliardy eur, tedy 1,34 bilionu korun. A bez poskvrny není ani Česko či Slovensko. V případě České republiky auditoři vybrali náhodně 750 žádostí o zemědělské dotace, přičemž více než polovina z nich (51,5 procenta) vykazovala „anomálie“ – tedy nebyla plně v souladu s evropskými předpisy. Podobně dopadla i kontrola na Slovensku, které bylo lepší jen o jeden procentní bod než Česko.

Evropský účetní dvůr sice neuvádí žádné konkrétní příklady mrhání evropskými penězi v Česku, ale na příkladech ostatních zemí si lze udělat obrázek, jak takové plýtvání v EU vypadá. „Mezi novými příjemci zemědělských dotací jsou železniční společnosti ve Velké Británii, jezdecké a chovatelské kluby v Německu a Švédsku a golfové kluby či městské rady v Dánsku a v Británii,“ tvrdí auditoři.

Zemědělství však není jediným „problematickým“ sektorem. Problémy provází i čerpání peněz ze strukturálních fondů EU. Jde o fond regionálního rozvoje a fond soudržnosti, z nichž dostávají peníze i Češi. Podle Evropského soudního dvora nemělo být kvůli chybám žadatelům vůbec vyplaceno zhruba 12 procent finančních prostředků z celkových 32,4 miliardy eur, tedy více než 870 miliard korun.

„Hlavními příčinami chyb jsou nedbalost, malé znalosti pravidel a předpokládané pokusy o zpronevěru peněz,“ uvedl prezident účetního dvora Hubert Weber.

***

Kvůli chybám žadatelů nemělo být vyplaceno zhruba 12 procent ze strukturálních fondů

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...