Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
24. června 2017 19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Arogantní Západ nesmí rozhodovat o nás bez nás, komentuje Klaus migrační kvóty

Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus. | foto: Tomáš FraitMAFRA

PRAHA Nepotřebujeme migranty k tomu, abychom ze sebe setřásli dědictví komunismu. A nikdo by neměl rozhodovat „o nás bez nás“, tvrdí Václav Klaus. Bývalý český prezident tak na stránkách svého institutu reagoval na informaci, že Evropská unie zvažuje na některé členské země včetně České republiky podat žalobu kvůli nedodržování migračních kvót.

Jeho reakci vyvolal výrok německé stanice SWR. „Místo aby středoevropská čtveřice přijala uprchlickou krizi jako příležitost, jak setřást dědictví komunismu, posloužila nacionalistickým silám jako živá voda,“ vyjádřila se televize. „To považuji za aroganci dosud neznámého druhu,“ odpověděla na dálku bývalá hlava státu.

Klaus je dlouhodobým kritikem celé Evropské unie a v současnosti také hlasitě odsuzuje migrační kvóty. Proto ani možná žaloba neunikla jeho pozornosti. „Kde se bere arogance západní Evropy považovat nás za nedospělé školáky, které je třeba vychovávat a vyučovat? Na vnucování nám čehokoli, co je proti našim zájmům?“ ptá se bývalý prezident.

Dle Klause bychom hlavně neměli Evropskou unii považovat za „posvátnou krávu“, která si vůči nám může dovolit všechno. Už v září 1938 v Mnichově se nám přece stalo, že někdo rozhodoval o nás bez nás. A o to se podle něj snaží Unie znovu.

„Nepleťme si podstatu věci. Není žádnou hrou se slovy říci, že je třeba na západ vrátit Západ. Dnešní geografický západ Evropy s historickým ideovým pojmem Západ už nemá skoro nic společného,“ napsal nakonec bývalý prezident.

dvDaniela Vlčková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!