15. března 2015 12:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kim Čong-unovi ruku nepodám, hájil Zeman svoji návštěvu Moskvy

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Evropa se ze své historie příliš nepoučila. „Zahraniční kroky Evropské unie se stále vyznačují politikou appeasementu a ustupování vůči teroristickým útokům,“ řekl Zeman v pořadu Partie televize Prima. Hájil také svou chystanou návštěvu Moskvy, kde se bude slavit konec války v Evropě.

V souvislosti se zahraniční politikou se Miloš Zeman vyjádřil ke své plánované návštěvě v Moskvě 9. května při příležitosti oslav 70. výročí konce 2. světové války. Odmítá, že na vojenské přehlídce bude jediným prezidentem Evropské unie, ačkoli je prozatím jediným, který pozvání přijal.

 „Počkejme si, kolik lidí skutečně přijede. Já jsem pozvání přijal ze stejného důvodu, jako jsem loni navštívil Normandii. Smyslem akce nebude nic jiného než vzpomínka a připomenutí  konce druhé světové války v Evropě,“ uvedl Zeman.

Od moskevské návštěvy neočekává žádná politická jednání a - jak řekl - v případě, že se jej zúčastní severokorejský vůdce Kim Čong-un, rukou si s ním nepotřese. Prezident se zároveň ohradil proti tomu, že by se měl na podzim účastnit bilaterálního jednání v Moskvě.

Prezident také zopakoval své ostré stanovisko vůči teroristickým organizacím i měkké politice Evropské unie vůči nim. S teroristy se podle Zemana vyjednávat nemá. Připomenul nedávný únos českého občana v Libyi, za kterým s 99procentní pravděpodobností stojí teroristické hnutí Islámský stát. Po muži začala tento týden pátrat i mezinárodní organizace Interpol. Zeman libyjskou akci přirovnal k únosu dvou českých dívek v Pákistánu z roku 2013. V tomto případě šlo podle něj spíše o akci obchodníků, kterým jde primárně o finanční zisk.

rozMichaela Rozšafná