Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropské dotace čerpala ČR téměř stoprocentně

Česko

PRAHA Česká republika získala v rozpočtovém období let 2004–2006 z fondů EU 1,64 miliardy eur, tedy asi 41,9 miliardy korun. To představuje 98 procent prostředků, které měla na toto období k dispozici.

Dosud nezveřejněné údaje včera na tiskové konferenci představil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Česko bylo přitom v minulém období často kritizováno za pomalé čerpání dotací.

Celkové číslo získaných dotací se podle šéfa MMR ještě zvýší a může činit až 99,6 procenta. Celkově mohlo Česko za minulé období získat z bruselských fondů 1,67 miliardy eur (asi 42,4 miliardy korun). Podle pravidel unie je možné čerpat dotace ještě po skončení rozpočtového období. Za roky 2004–2006 se mělo skončit posledním dnem roku 2008, ale Evropská komise tento termín kvůli krizi o půl roku posunula.

V rámci projektů financovaných z dotací minulého rozpočtového období vzniklo v Česku 21 863 pracovních míst. Rekonstrukcí prošlo 30 čističek odpadních vod, k čističkám a kanalizacím bylo nově připojeno 59 544 domácností.

Za peníze z unie se také nově postavilo nebo opravilo 447 kilometrů silnic a 45 kilometrů železnic. V oblasti cestovního ruchu získalo dotační podporu 274 malých a středních podnikatelů.

Aktuální rozpočtové období 2007 až 2013 je pro Česko podstatně štědřejší. ČR v něm může získat z Bruselu až 26,7 miliardy eur, tedy kolem 680 miliard korun.

K 5. srpnu bylo podle aktuálních údajů MMR schváleno 12 294 projektů v hodnotě 138,9 miliardy korun.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!