Evropská sedmadvacítka se tak snaží zachránit své banky a pojišťovny před krachem. Většinu ze tří bilionů tvoří finanční záruky, jejichž objem letos dosáhl hodnoty 2,3 bilionu eur. Tři sta miliard eur daly vlády přímo na refinancování bank a 400 miliard eur spolkly další záchranné projekty.
„V uplynulých šesti měsících se Evropská unie pustila do masivní státní pomoci, která hraje klíčovou koordinační roli při řešení obtíží spojených s finanční krizí v Evropě,“ prohlásila evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Komisařka zdůraznila, že míč je teď na straně bank. „Odpovědnost je na finančním sektoru. Musí vyčistit své výsledovky a projít restrukturalizací, aby si zajistil životaschopnou budoucnost,“ řekla komisařka. Od loňského září Evropská komise schválila pětadvacet záchranných plánů v deseti zemích Evropské unie.
Kroesová a její úřad hrají při schvalování státní pomoci klíčovou roli, protože zkoumají, zda veřejné peníze nepoškodí fungování volného trhu. Do střetu se zatím dostala jen s Francouzi, kterým původně nechtěla povolit injekci pro Citroen.