Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

„Evropský Oscar“ putuje za Reném

Česko

Helena Třeštíková se stala třetím Čechem v historii, který získal cenu Evropské filmové akademie Prix Arte. Ocenění jí vynesl dokument René, ve kterém dvacet let sledovala recidivistu žijícího na okraji společnosti.

KODAŇ/PRAHA Čeští filmoví tvůrci v poslední době ve zvýšené míře úspěšně pronikají do špičkových evropských i světových klání. Dokumentaristka Helena Třeštíková převzala v sobotu v Kodani prestižní cenu Evropské filmové akademie (EFA) Prix Arte 2008 v kategorii dokument za svůj snímek René.

Ceny Evropské filmové akademie, označované také jako „evropské Oscary“, jsou udělovány v patnácti kategoriích. Akademie vznikla v roce 1988 a jedinými oceněnými tvůrci v její historii, kteří pocházeli z Československa, byli dosud Miloš Forman a Dušan Hanák.

Forman si v roce 1997 odnesl cenu za evropský počin ve světovém filmu, kterou získal za snímek Lid versus Larry Flynt. V roce 1989 dostal zvláštní ocenění slovenský dokumentarista Dušan Hanák za film Obrazy Starého sveta z roku 1972.

Cenám kraloval film o neapolské mafii Gomorra Letošním evropským cenám jednoznačně dominoval snímek italského režiséra Mattea Garroneho Gomorra podle stejnojmenného románu Roberta Savianiho, který otevřeně líčí organizovaný zločin v jižní Itálii, zejména v Neapoli. Spisovatel dokonale poznal praktiky camorry, infiltroval se do jejího prostředí a momentálně žije již dva roky pod policejní ochranou, jelikož bossové camorry ohlásili, že jej zabijí.

Film, který si již vysloužil hlavní cenu na festivalu v Cannes, získal celkem pět titulů – za nejlepší film, režii, herecký výkon, scénář a kameru. „Podělím se o cenu s obyvateli v Neapoli, protože žijí ve stálém nebezpečí a ve stínu camorry,“ řekl režisér Garonne s tím, že chce také poděkovat všem lidem, kteří se podíleli na nebezpečném natáčení.

Ital Tony Servillo si cenu za nejlepší herecký výkon vysloužil nejen za výkon v Gomoře ale i za snímek Il Divo (Vznešený), kde si zahrál bývalého italského ministerského předsedu Gulia Andreottiho, jenž byl rovněž obviněn ze spolupráce s mafií. Ta mu však nakonec nebyla prokázána a jako doživotní senátor je chráněn imunitou. Také prezident Evropské filmové akademie režisér Wim Wenders označil Gomorru za vynikající film, který je důkazem životaschopnosti evropské kinematografie, která se vyvíjí a směřuje k úspěchům. „Letos byl k dispozici opravdu velký výběr filmů z mnoha evropských zemí. Byl to dobrý rok,“ uvedl.

Cenu pro nejlepší herečku si vydobyla britská hvězda Kristin Scottová Thomasová za výkon ve francouzském filmu Il y a longtemps que je t’aime (Už dlouho tě miluji) a poctu za celoživotní dílo obdržela známá britská herečka Judi Denchová. Helena Třeštíková je vůbec první českou držitelkou prestižního ocenění. Ve vyznamenaném časosběrném dokumentu René mapuje dvacet let života člověka na okraji společnosti. Film přišel do českých kin v červenci. Získal již cenu diváků na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a hlavní cenu Zlatou holubici na 51. ročníku festivalu dokumentárních a animovaných filmů DOK v Lipsku. Třeštíková v rozhovoru pro Lidové noviny uvedla, že současná podoba Reného je vlastně pokračování. Film, který se točil v letech 1989–1992, skončil tím, že mladý delikvent režisérku vykradl.

Muž s jednou nohou v kriminále Třeštíková Reného sledovala s přestávkami střídavě ve věznicích a na svobodě. Během dvaceti let se ze sedmnáctiletého mladíka stal dospělý muž stále s jednou nohou v kriminále. Přepínání mezi oběma prostředími prokládala Třeštíková televizními záběry z klíčových událostí československých a českých dějin, čímž elegantně odvrátila hrozbu zmatenosti a ztráty orientace v toku času.

„Původní dokument uvedla televize a tím to skončilo. Dál už jsem Reného osudy sledovala dost dlouhou dobu, asi 10 let, víceméně sama, na koleně. Strašně dlouho jsem nevěděla, jestli z toho něco bude,“ řekla ke stylu práce dokumentaristka. Pro Třeštíkovou prý bylo překvapení, že projekt nakonec dotáhla do konce. „Ono to vypadá, že jsme spolu byli pořád v intenzivním kontaktu, ale byly tam veliké pauzy, dělala jsem mezitím i jiné věci. Velkým impulzem pro mě byla kamarádka, která mě v roce 2004 přemluvila, ať zkusím žádat o podporu program Evropské unie Media. René byl první český dokument, který ji získal. A když to tedy vyšlo, musel se už stanovit konec.“ Reného one-man show se tak stala jednak fascinujícím, jednak frustrujícím portrétem začarovaného kruhu života člověka, který mentálně opustil společnost a jehož opustila ona. Kruhu stvořeného z vysvítajících nadějí a nevyhnutelných propadů do mizerie.

Na cenu pro nejlepší evropský film kandidoval i snímek českého režiséra Petra Zelenky Karamazovi, ale do užší nominace se už nedostal. Mezi hosty slavnostní ceremonie byli i zástupci dánské královské rodiny a mezi pozvanými herečkami i Češka Anna Geislerová.

***

Mafie i zlodějíček...

Evropský film roku

Gomorra (Gomorrah)

režie: Matteo Garrone

Režisér roku

Matteo Garrone

film: Gomorra

Herec roku

Toni Servillo

film: Gomorra a Vznešený

(Il Divo)

Herečka roku

Kristin Scottová Thomasová

film: Už dlouho tě miluji (Il y

a longtemps que je t’aime)

Scenárista roku

Maurizio Braucci, Ugo Chiti,

Gianni di Gregorio, Matteo

Garrone, Massimo Gaudioso &

Roberto Saviano

film: Gomorra

Dokument roku

Helena Třeštíková

film: René

Cena kritiků

Abdellatif Kechiche

film: La graine et le mulet

Autor: