Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Evropským úřadům scházejí Češi

Česko

Vypadá to, jako bychom se styděli získat dobré místo v administrativě Evropské unie. Našich úředníků je totiž v evropských orgánech nedostatek.

Zatímco obyvatelé ostatních nových zemí Evropské unie s chutí využívají možnosti celkem snadno získat práci v evropských úřadech, naše zastoupení je druhé nejslabší. Požadovaný počet úředníků se nám podařilo naplnit jen z 82 %. Podobně váhaví jsou Kypřané a 0úplně nejhůř dopadli Poláci se 76 %. Naopak s velkou chutí místa obsadili Slovinci a Estonci, jichž je v evropské správě více, než se původně počítalo.

Češi: všechno, nebo nic Každý národ má obsadit pozice na úrovni generálních ředitelů, ředitelů a středního managementu. Podle principu „všechno, nebo nic“ jsme obsadili dvě místa zástupců generálního ředitele. Na postech ředitelů je to slabší: z šesti míst, která jsou pro Čechy vyhrazena, máme obsazená čtyři. O střední management je zájem mizivý.

Vláda se snaží mezery nějak zaplnit. Zřídila webovou stránku, na níž informuje o volných pozicích v úřadech. Vcelku jednoduchým způsobem se tak můžete dostat k tomu, že se hledá ředitel v oddělení Zdraví, ředitel v oboru informační společnost a média nebo ředitel pro rozvoj venkova.

Kámen úrazu jsou ale požadavky na práci pro mezinárodní organizace. Pokud máte zájem o ředitelský post, potřebujete vysokoškolské vzdělání, které opravňuje k nástupu do doktorského studia (tedy magisterský nebo ekvivalentní stupeň). Dále minimálně 12 let praxe a z toho alespoň šest let ve vyšší vedoucí pozici. Musíte se výborně domluvit v jednom unijním jazyce a ve druhém alespoň dostatečně. Čeština a slovenština se přitom nepočítají.

Zajímavé pozice se nabízejí i ve službách vojenské aliance NATO. Ta hledá v civilních řadách například politický dozor nad Kábulem. Pokud byste místo obdrželi, stal by se z vás reprezentant Severoatlantické aliance během setkání s Afgánci, sbírali byste informace o politických a bezpečnostních událostech v Afghánistánu a okolí a následně je hodnotili.

Pro přijetí je ale nutné mít vysokoškolské vzdělání v oboru politika, pět let praxe v politických kruzích a zkušenosti s mezinárodním krizovým managementem. Počítá se i erudovanost, co se týče historie a současnosti NATO, a znalost místního jazyka.

Pokud nemíříte přímo na posty ředitelů, nemusíte věšet hlavu. Od řadových úředníků se toho očekává daleko méně. Zda práci zvládnete, se můžete dozvědět s pomocí interaktivního testu na www.europa. eu/epso. Pokud se rozhodnete pro sekretářku, stačí zodpovědět otázky typu: Jak se zakončuje dopis? Jak fungují programy na počítači? Od výše postavených úředníků se očekává všeobecný přehled a znalosti z historie EU.

***

Úspěšní Češi v EU

Vladimír Špidla - evropský komisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Jiří Malenovský - soudce, Soudní dvůr evropských společenství Jan Kinšt - člen Evropského účetního dvora Marie Bohatá - zástupkyně generálního ředitele Evropského statistického úřadu Karel Kovanda - zástupce generálního ředitele pro zahraniční vztahy, Evropská komise, Generální ředitelství pro vnější vztahy Petr Bližkovský - ředitel, Generální sekretariát Rady Evropské unie Jan Pánek - Evropská komise, Generální ředitelství pro energetiku a dopravu Rudolf Fryček - Evropská komise, Generální ředitelství pro výzkum - vedoucí české sekce národních expertů

... a v NATO

Štefan Füle - mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky genmjr. Rostislav Mazurek -vojenský představitel ČR ve Vojenském výboru NATO Zdeněk Borkovec - politický úsek Václav Čejka - obranný úsek

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: