10. ledna 2009 16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropu trápí zabijáčtí slimáci

Plzák španělský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzák španělský | foto: Lidovky.cz

PRAHA Zabijácký slimák, který neúprosně napadá květiny, zeleninu, a dokonce požírá slabší slimáky, je jednou z největších hrozeb pro evropskou přírodu.

Uvádí to zpráva o stavu životního prostředí v Evropě „Signály 2009“, kterou včera v Praze představila ředitelka Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) Jacqueline McGladeová a ministr životního prostředí Martin Bursík.

Právě cizokrajní živočichové mají podle studie na svědomí úbytek původních evropských druhů. Invaze exotických živočichů a rostlin do Evropy způsobuje obrovské ekologické i ekonomické ztráty. Evropa musí vynakládat více než deset miliard eur ročně na kontrolu a pokrytí škod napáchaných těmito druhy.

Jedním z nejrozšířenějších invazivních druhů je plzák španělský, který se po kontinentu začal šířit před třiceti lety. Škody páchá především zemědělcům, kterým likviduje úrodu. Zabijáckou přezdívku si vysloužil kvůli své agresivitě a požírání ostatních plžů.

Špatný vzduch a málo vody
Studie upozorňuje i na další ekologické problémy. Evropa se potýká zejména v metropolích se zhoršující se kvalitou ovzduší. Podle údajů EEA se kvůli vysoké koncentraci jemných prachových částic snížila délka života lidí ve velkých městech EU o osm měsíců. Ekologové varují i před nedostatkem vody, a to nejen v jižních oblastech, ale i na severu Evropy.

„I ve Skandinávii ubývá vody,“ připomněla McGladeová. Ekologové to přičítají globálním změnám klimatu způsobeným činností člověka. Nástrojem, jak změny zpomalit, by podle Bursíka a McGladeové měla být nová celosvětová dohoda o omezení emisí skleníkových plynů po roce 2012.
bek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz