Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropu trápí zabijáčtí slimáci

Česko

  16:28
PRAHA - Zabijácký slimák, který neúprosně napadá květiny, zeleninu, a dokonce požírá slabší slimáky, je jednou z největších hrozeb pro evropskou přírodu.

Plzák španělský foto: Lidovky.cz

Uvádí to zpráva o stavu životního prostředí v Evropě „Signály 2009“, kterou včera v Praze představila ředitelka Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) Jacqueline McGladeová a ministr životního prostředí Martin Bursík.

Právě cizokrajní živočichové mají podle studie na svědomí úbytek původních evropských druhů. Invaze exotických živočichů a rostlin do Evropy způsobuje obrovské ekologické i ekonomické ztráty. Evropa musí vynakládat více než deset miliard eur ročně na kontrolu a pokrytí škod napáchaných těmito druhy.

Jedním z nejrozšířenějších invazivních druhů je plzák španělský, který se po kontinentu začal šířit před třiceti lety. Škody páchá především zemědělcům, kterým likviduje úrodu. Zabijáckou přezdívku si vysloužil kvůli své agresivitě a požírání ostatních plžů.

Špatný vzduch a málo vody
Studie upozorňuje i na další ekologické problémy. Evropa se potýká zejména v metropolích se zhoršující se kvalitou ovzduší. Podle údajů EEA se kvůli vysoké koncentraci jemných prachových částic snížila délka života lidí ve velkých městech EU o osm měsíců. Ekologové varují i před nedostatkem vody, a to nejen v jižních oblastech, ale i na severu Evropy.

„I ve Skandinávii ubývá vody,“ připomněla McGladeová. Ekologové to přičítají globálním změnám klimatu způsobeným činností člověka. Nástrojem, jak změny zpomalit, by podle Bursíka a McGladeové měla být nová celosvětová dohoda o omezení emisí skleníkových plynů po roce 2012.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat