10. srpna 2010 9:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exděkan plzeňských práv přišel o řidičák. Nadýchal 2,5 promile

Jaroslav Zachariáš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Zachariáš | foto: ČTK

PRAHA Policisté v Plzni přistihli v noci na sobotu bývalého děkana právnické fakulty Západočeské univerzity Jaroslava Zachariáše, jak řídí s 2,5 promile alkoholu. Exděkan dostal vloni v říjnu okamžitou výpověď kvůli aféře s podivně udělovanými tituly prominentům - takzvaným rychlostudentům.

Policie Zachariášovi zadržela řidičský průkaz a případ dál vyšetřuje. Uvedl to deník Právo. Zachariášovo vyjádření se listu získat nepodařilo.

"Policisté kontrolovali v sobotu hodinu po půlnoci na Jateční třídě osmapadesátiletého řidiče Škody Octavia. V dechu mu naměřili 2,5 promile alkoholu. Muž odmítl krevní zkoušku, souhlasil pouze s odběrem moči," cituje deník mluvčí plzeňského policejního ředitelství Simonu Čejkovou. Nyní se podle ní čeká na výsledky testů.

Pokud věc skončí ve správním řízení, hrozí Zachriášovi pokuta až 50 000 korun a dvouletý zákaz řízení a k tomu ještě sedm trestných bodů. Případ ale podle listu může skončit i u soudu, pokud policisté Zachariáše obviní z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Čtěte také

Zachariáš žádá omluvu a 25 platů

Západočeská univerzita vede se Zachariášem spor kvůli výpovědi, kterou exděkan dostal vloni v říjnu od nového vedení práv kvůli skandálům s rychlostudenty.

Zachariáš se chce se s univerzitou dohodnout na tom, aby rektor prohlásil, že neexistoval důvod pro zrušení jeho pracovního poměru a požaduje jako kompenzaci 25 děkanských platů, což je podle dostupných informací kolem dvou milionů korun.

Podle rektora Josefa Průši má však Zachariáš nárok pouze na čtyři platy odstupného. Dodal, že  pracovní poměr s exděkanem skončí formou dohody a to nejdříve 15. září. ČTĚTE VÍCE

Zachariáš patří k lidem z bývalého vedení plzeňských práv, kteří ve funkcích skončili poté, co fakultou loni v září otřásla aféra s takzvanými rychlostudenty a některými podivně udělenými tituly.

Exděkan nyní rektorovi školy navrhl mimo jiné to, aby prohlásil, že fakulta pochybila, když rozhodla o jeho okamžité výpovědi.

Lidovky.cz, ČTK