Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exdiplomat Petr Kolář se stal poradcem šéfa Senátu Vystrčila. Měsíčně bude brát pět tisíc

Diplomat Petr Kolář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diplomat Petr Kolář. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Praha Bývalý velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář se stal poradcem šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Radit mu bude se zahraniční politikou a mezinárodními vztahy. „Funkci poradce vykonávám od začátku dubna. Jedná se o oficiální funkci, mám smlouvu a měsíční honorář na pět tisíc korun,“ řekl 58letý Kolář serveru Lidovky.cz.

Vystrčil serveru Lidovky.cz potvrdil, že si Koláře vybral zejména pro jeho zkušenosti v diplomacii. Téměř roční angažmá tohoto vystudovaného etnografa a folkloristy v investiční skupině PPF, kde v roce 2013 zastával post ředitele pro mezinárodní vztahy, šéfovi Senátu nevadí. Skupina PPF, jež má silné ekonomické vazby na Čínu, byla přitom v minulosti terčem kritiky za svůj podíl na pročínské kampani u nás.

„Nemám to tak, že poradce je člověk, kterého musím ve všem poslouchat. Je to člověk, který mi říká věci, o nichž potřebuji vědět a kolikrát nemusí mít úplně stejné názory jako já,“ shrnul Vystrčil, jenž nahněval Říši středu, když loni navzdory protestům Pekingu navštívil spolu s delegací podnikatelů Tchaj-wan. 

Michail Švydkoj (vpravo) na šest let staré fotografii s tehdejším velvyslancem...

Michail Švydkoj (vpravo) s tehdejším velvyslancem v Rusku Petrem Kolářem.

Na adresu Číny a také Ruska se Kolář v posledních letech vyjadřuje značně kriticky, s Vystrčilem si tak v tomto bodě notují.

Po většinu svého profesního života se Kolář věnoval diplomacii. Od prosince 1993 do roku 2012 zastával různé vedoucí pozice na ministerstvu zahraničí včetně funkce náměstka ministra. Působil též jako velvyslanec ve Švédsku, Irsku v USA a v Rusku. 

V roli poradce není nováčkem, v roce 1999 radil v otázkách zahraniční politiky prezidentu Václavu Havlovi. Před třemi roky zvažoval kandidaturu na prezidenta, od úmyslu nakonec upustil, což komentoval slovy, že mu „chybí touha po úřadu a vůle tomu vše podřídit“. Nakonec se stal poradcem uchazeče o Hrad Jiřího Drahoše, jenž v přímé volbě prohrál s Milošem Zemanem.

Kromě Koláře šéfovi horní komory radí i bývalá velvyslankyně při EU a exministryně zemědělství Milena Vicenová, stejně tak vojenský historik Eduard Stehlík.

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...