16. května 2010 20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exekuce důchodů roste, sníženou penzi má přes 80 tisíc seniorů

Důchod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchod. | foto: Shutterstock

PRAHA Přes 80.000 českých seniorů mělo v roce 2009 na svůj důchod uvalenou minimálně jednu exekuci. Počet těchto případů rychle roste, čtyři roky před tím evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která srážky z důchodů provádí, 15.000 exekucí zatížených penzí.

Podle Kanceláře ombudsmana se ČSSZ při srážkách navíc dopouští chyb. Uvedla to dnes Česká televize. Pokud je na důchod uvalena exekuce, důchodce dostává jen 5000 korun, zákonem stanovené minimum.

"Tento nárůst exekucí je samozřejmě způsoben společenskými fenomény nárůstu zadluženosti domácností a právě senioři jsou jednou z nejohroženějších skupin," řekl ČT mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka. Nejvíc zadluženi jsou podle ČT ti, kteří do penze nastoupili nedávno a je jim do 65 let. "Nepočítají s tím, že v okamžiku, kdy skončí jejich ekonomický život, jejich práce a jdou do důchodu, takže půjčky budou daleko obtížněji splácet," řekl viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Dluhy nejčastěji vznikají na prodejních zájezdech, při nákupu dovolené, půjčkách pro děti nebo při zárukách za jejich půjčky. Stále víc seniorů žádá o osobní bankrot, uvedla ČT.

Kancelář ombudsmana také prošetřuje postup, kterým ČSSZ srážky z penzí strhává. Provádí je prý se zpožděním, sražené částky neoprávněně deponuje, nezasílá je soudním exekutorům neprodleně či provádí srážky u již splacených exekucí. Podle ČSSZ za to může právě velký nárůst exekucí na důchody, vše by se mělo zlepšit od června, kdy to začne dělat počítačový systém. V České republice je zhruba 2,2 milionu starobních důchodců.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz