23. ledna 2012 12:27, aktualizováno  17:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exekuce na majetek Prahy byla zastavena, mohla za ni úřednice

Bohuslav Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda | foto: ČTK

PRAHA Exekuce na majetek Prahy byla zastavena. Informace o zastavení řízení byla zaslána i na katastr nemovitostí, který by měl nyní vymazat záznam o exekuci ze svého registru, oznámil novinářům pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Za exekuci na majetek Prahy může podle Svobody pochybení magistrátní úřednice, která zapomněla uhradit dluh magistrátu bytovému družstvu v Praze 6. Magistrát dlužnou částku ve výši 205 942 korun uhradil v pondělí.

Kvůli exekučnímu řízení Praha nesměla nakládat s majetkem. Hlavní město podle primátora prodalo v roce 2002 Bytovému družstvu U Šárky byty s tím, že družstvo převezme i veškeré dluhy včetně dluhů za neplatiče.

ČTĚTE TAKÉ:

Družstvo se proti dohodě ohradilo a obrátilo se na soudy, které rozhodly v jeho prospěch.

Změny v exekucích

Už v roce 2009 zavedlo Ministerstvo spravedlnosti do zákona takzvaný princip přiměřenosti, kdy exekutor může zabavovat a prodávat jen majetek odpovídající výši dluhu. Ministr Jiří Pospíšil plánuje i další změny:

  • Odměny exekutorů mají klesnout zhruba o polovinu. Nyní činí při drobnějších pohledávkách 3000 korun a náhrada výdajů dalších 3500. K tomu musí dlužník přičíst i úroky z prodlení a náklady na advokáta.
  • Další změna se týká povinnosti věřitele informovat dlužníka o existenci jeho dluhu ještě předtím, než dojde k žalobě. V případě okamžitého zaplacení by se měly poplatky také výrazně snížit.
  • Změn se má také dočkat systém exekučních dražeb. Jejich výsledky budou totiž zveřejněny na internetu a ještě ve dvoutýdenní lhůtě by mohl kdokoliv nabídnout vyšší cenu, než za kterou byl zabavený majetek vydražen původně.

Dlužná částka podle Svobody činí 163 306 korun, s připočtením dalších nákladů a poplatků za exekuci se dluh vyšplhal na 205 942 korun.

Primátor předpokládá, že část peněz se Praze vrátí, protože město částku uhradilo obratem, a tudíž by se měla snížit odměna pro exekutora.

"Je to selhání úřednice z odboru správy, evidence a využití majetku, která je ve výpovědi," uvedl primátor. O důsledcích bude s úřednicí jednat ředitel magistrátu Martin Trnka.

Hlavní město podle primátora zřejmě podá stížnost ke komoře exekutorů na postup exekutora, který o řízení rozhodl.

"Ptám se, jestli je úměrná cena za 200 000 korun pomník Jana Husa, Karlův most nebo majetek města v řádu miliard. Ptám se, jestli exekutor jednal přiměřeně," poznamenal Svoboda.

Směšný příběh

Primátorovi také vadí, že oznámení o exekuci stejně jako návrh na smírné vyrovnání dostalo město až dnes ráno.

"Jak může mít listina o návrhu smírného řešení stejné datum jako návrh na vyslovení exekuce, a ten je realizován, dřív než dostaneme návrh na smírné řešení," dodal primátor.

Celé exekuční řízení Svoboda označil za směšný příběh. Zveřejnění této záležitosti v médiích spojuje s blížící se volbou předsedy pražské ODS, která je naplánována na příští pondělí. Svoboda bude na předsedu kandidovat.

Pražské exekuce

Nejedná se o první případ exekuce na hlavní město. Loni v dubnu nařídil exekuci majetku magistrátu Obvodní soud pro Prahu 1 kvůli tomu, že úřad neodpověděl na žádost Jakuba Sedláčka o informaci.

Chtěl po magistrátu zveřejnění interního auditu na odboru dopravy, který prověřil systém přidělování registračních značek motorovým vozidlům. Úřad ale odmítl poskytnout kompletní znění materiálu a poslal Sedláčkovi pouze výtah z dokumentu.

Lidovky.cz, ČTK