26. ledna 2012 8:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exekuční příběh, díl VI.: Za chybu banky mají platit 136 tisíc

Exekuce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jedna chyba banky a „důsledný“ exekutor způsobili, že z 12 tisíc, které pan Bajcár s manželkou dlužil městu Brandýs nad Labem, bylo najednou 148 tisíc. Navíc: exekutor trvá na obstavení majetku i přes výzvy soudu k ukončení exekuce a odpuštění poplatků a úroků městem.

Celý příběh začal v roce 2007. Město žádalo od manželů uhradit částku 12 tisíc, s čímž Bajcár nesouhlasil a nezaplatil. Případ se dostal k soudu, který vydal platební rozkaz. „V tento okamžik jsem již s manželkou tuto sumu a náklady za právní zastoupení raději zaplatil,“ popisuje.

ČTĚTE TAKÉ:


A právě ve chvíli, kdy manželé považovali celou věc za vyřízenou, teprve začaly potíže. Soud uložil povinnost zaplatit dvě částky: jednu za dlužnou jistinu a další za právní zastoupení města. Jednu sumu však banka neodeslala.

„Došlo k pochybení banky, protože ta jednu z těch plateb neprovedla z neznámého důvodu a především toto nikterak neoznámila majitelce účtu – manželce,“ stěžuje si Bajcár.

exekuce-grafika

exekuce-grafika

O tom, že peníze nedorazily, se manželé dozvěděli až od exekutora, ten si však naúčtoval 148 tisíc korun. Banka nejdříve chybu uznala, později se však začala kroutit. Šéf pobočky tvrdil, že mají záznam o tom, že majitelce účtu banka zaslala dopis a neúspěšně ji telefonovala.

Máte podobnou zkušenost s exekutory?

V tomto seriálu zveřejňujeme příběhy, o které se s námi podělili naši čtenáři. Napište nám i vy svoji zkušenost s exekutory na e-mail rychle@lidovky.cz


Nakonec se přece jen zdá, že u banky pan Bajcárovi pochodí, po špatných zkušenostech tomu však příliš nevěří. „Banka již přijala naší reklamaci a ta bude prý vyřízena do 30 dnů. Ale po záporném přístupu ředitele banky jsem přesvědčen, že toto bude na soudní spor,“ myslí si Bajcár.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyhráno však zdaleka nemá. S exekutorem totiž na rozdíl od banky není řeč a blokuje manželům veškerý majetek. „Dlužná jistina byla uhrazena přímo ve prospěch města ihned co jsme se dověděli o exekuci. Pokuty, úroky a veškeré poplatky byly písemně radnicí odpuštěny. Bohužel nereaguje ani na opakované výzvy soudu, ať exekuci ukončí, nedodržuje žádné termíny ani lhůty,“ krčí rameny muž.

ogoOndřej Golis

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!