28. ledna 2012 8:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exekuční příběh, díl VII.: noční můra jménem Dopravní podnik

Revizor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revizor - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Na začátku byla jízda načerno pražskou MHD, bez lístku za osm korun. O několik let později přišly panu Jiřímu Vlasákovi exekuční výměry v řádu desítek tisíc korun. Dodnes si při tom není vědom toho, že by za podobný přestupek kdy dlužil, natož za čtyři.

Exekučních příběhů, ve kterých jde o vymáhání pohledávek pražského Dopravního podniku, se sešlo do redakce LN více. Všechny jsou si podobné: několik překvapivých dlužných částech a ještě překvapivější výše částky, kterou vymáhá exekutor. Vybíráme jeden takový příběh za všechny.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Muž uspěl ve sporu s exekutory:

Zaměstnavateli Jiřího Vlasáka přišlo v roce 2009 exekuční nařízení, aby Vlasákovi z platu strhl částku 15 tisíc korun a poslal ji exekutorovi, který takto vymáhal úhradu za nezaplacenou pokutu za jízdu načerno v Praze v roce 2000.

Rozpis vymáhané částky uvádíme v plném znění, jak z dopisu exekutora cituje Vlasák:

"Způsobená škoda... 8 Kč (cena jízdenky v té době),
dlužná částka DPP Praha... 408 Kč (z toho 400 Kč byla pokuta),
odměna exekutora... 3570 Kč + 19 proc. DPH,
náklady exekuce ... 4 462,50 Kč + 19 proc. DPH (to je další duplicitní odměna exekutora, nebo poplatek za napsání toho dopisu?),
plus další poplatky za kolky např. kolek za žádost, kolek za výkon rozhodnutí apod.

CELKOVÁ ČÁSTKA: Pohledávka (408 Kč) + příslušenství (opsáno z dopisu exekutora, pěkný eufemismus pro zlodějinu) 14 174 Kč = celkem 14 582 Kč."

"Už tohle by člověku vyrazilo dech," uvádí Vlasák. "Nejvtipnější na tom ovšem je, že během dalších 14 dnů mému zaměstnavateli přišly další tři takové exekuční výměry na můj plat," dodává vzápětí. Všechny se týkaly údajně nezaplacené pokuty Dopravnímu podniku v roce 2000. Každá měla jiné jednací číslo a všechny exekuce byly v podobné výši jako ta první.

Doklady o zaplacená dávno v koši

Vlasák tvrdí, že si není vědom toho, že by za jízdu načerno vůbec dlužil. "Tenkrát za mých studentských let, pokud jsem zrovna neměl studentskou lítačku a jel načerno a pokutu nezaplatil rovnou, tak přišla složenka s upomínkou na pokutu ke mě domů a tu moji rodiče vždy poctivě urychleně zaplatili," uvádí Vlasák.

ČTĚTE TAKÉ:

Ti však doklad o zaplacení po několika letech vyhodili. "Nikdo nečeká, že se vynoří takový strašák po deseti letech," napsal.

Kancelář Juraje Podkonického tak po něm vymáhala celkem více než 60 tisíc korun. A jak to bylo s jejich uhrazením?

Peníze vám nestrhnu, ale...

Zaměstnavatel mu prý uvěřil, že se jedná o exekutorský podvod, a odmítl z jeho platu peníze vyplatit. "Ale protože zrovna v době krize propouštěl 20 lidí, propustil i mne, aby se touto věcí nemusel dále zabývat. Tak jsem se ocitl po roce a půl v dobré práci náhle mezi nezaměstnanými," popisuje Vlasák, jakou měla exekuce dohru.

Když si sehnal novou práci, přišly exekuční výměry na jeho plat opět. A tak se obrátil na právníky. "Vyjádřili se jasně v tom smyslu, že bohužel presumpce neviny  v tomhle případě vůbec neplatí, a že vzhledem k tomu, že nemám žádný doklad o zaplacení nějaké pokuty, tak nemám šanci vůči exekutorům své právo prosadit," uvádí Vlasák.

K TÉMATU:

Zneužili moji adresu

Na to, aby se s Dopravním podnikem soudil, že zneužil jeho adresu z databáze a nainkasoval mu čtyři falešné pokuty, neměl peníze. "Takže částku téměř 63 tisíc jsem tedy celý rok z mého platu splácel a žil jen z ruky do huby s vyměřeným minimem, co zbylo z okradeného platu," popisuje Vlasák, jak jeho exekuční příběh nakonec skončil.

A jeho rada pro ostatní? "Doporučuji schovávat si doklady o zaplacení čehokoliv nejméně 50 let."

Máte podobnou zkušenost s exekutory?

V tomto seriálu zveřejňujeme příběhy, o které se s námi podělili naši čtenáři. Napište nám i vy svoji zkušenost s exekutory na e-mail rychle@lidovky.cz

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!