Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Aktivisté Kliniku neopustili. Je to náš domov, vzkazují

Pracovníci exekutora se přetlačují s aktivisty z Autonomního sociálního centra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovníci exekutora se přetlačují s aktivisty z Autonomního sociálního centra... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika dál odmítají opustit v Praze 3 v Jeseniově ulici objekt, který se od čtvrtečního rána pokouší vyklidit soudní exekutor Ivo Luhan. Ve 12:30 jim vypršel čas, který jim dopoledne dal exekutor k opuštění nemovitosti. V objektu jsou pracovníci SŽDC i najaté stavební firmy, objekt postupně vyklízejí.

Aktivisté z Kliniky ani po druhém nařízeném termínu neopustili v Praze 3 objekt SŽDC, který obsadili. Exekutor zatím policii o zákrok nepožádal, vyklízení objektu může podle něj  trvat i několik dní. Policisté a pracovníci SŽDC se snaží mezitím aktivisty uvnitř budovy přemluvit k odchodu.

„Exekutorům bychom vzkázali, ze tohle je náš domov a my ho neopustíme. Vydržíme tak dlouho, jak to půjde,“ uvedli pro server Lidovky.cz aktivisté stále se nacházející uvnitř Kliniky.

Luhan vyzval k odchodu i zástupce médií a současně upozornit ty, kteří mají v objektu děti, že je vystavují určitému nebezpečí. Obezřetní by měli být také majitelé psů, jejichž chování by podle exekutora mohlo být v určitém případě považováno za útok se zbraní.

Ke komu chováte v kauze Klinika větší sympatie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 17. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

Exekutor2343
Aktivisté256

„Pokud tady jsou osoby, které sem přivedly děti, chtěl bych je upozornit, že zákonní zástupci vystavují tyto děti určitému nebezpečí a aby zvážili svoje postoje. Zároveň bych chtěl upozornit ty, co tady mají psy, aby v případě, že by je nezvládli, jejich jednání může být posuzováno jako útok se zbraní,“ uvedl exekutor.

Jeden ze zástupců Kliniky Jakub Ort novinářům řekl, že uvnitř domu jsou desítky lidí. Několik jich je vidět i na střeše. Pokud by na místo přijela policie, dá se podle Orta předpokládat, že někteří by z objektu odešli, jiní by zůstali. Je to ale na zvážení každého, dodal.

Luhan prohlásil, že pro dnešek se nebude uchylovat k žádným násilným krokům, blíže to ale nespecifikoval. 

Zadním vchodem

Exekutorovi a jeho pracovníkům se na počátku nepodařilo do budovy vstoupit hlavním vchodem. Po krátkém pokusu dostat se do budovy pomocí beranidla z boku, odešli k zadnímu vchodu, kterým do objektu vstoupili.

Zaměstnanci exekutora současně museli blokovat příznivce Kliniky, kteří se chtěli do domu dostat za nimi. Situace na místě byla vyhrocená, ve dveřích se přetlačovali mezi sebou pracovníci exekutora a příznivci Kliniky. U zadního vchodu exekutor rovněž oznámil, že byl napaden, proto si vyžádal asistenci policie.

Exekutor Ivo Luhan zahájil exekuci budovy Jeseniově ulici na Žižkově

Exekutor Ivo Luhan zahájil exekuci budovy Jeseniově ulici na Žižkově

Po jejím příjezdu Luhan oznámil, že „vykazuje podle zákona všechny třetí osoby kromě tisku, aby opustily nemovitost a pozemek. K tomuto poskytuji lhůtu do 11:30, a potom budu chtít znovu vstoupit do nemovitosti.... Kdo po této lhůtě zde bude, bude páchat přestupek maření mého výkonu rozhodnutí. Minimálně přestupek!“ doplnil exekutor.

Zástupce Kliniky mu současně prý sdělil, že lidé z objektu nemají o věci v domě zájem a nechtějí je uchovat. Samotné vyklizení Kliniky může podle něj trvat neurčitou dobu a protáhnout se i na další dny. V tomto směru údajně není ničím vázán.

Autonomní sociální centrum Klinika, vystěhování.
Improvizovaná palačinkárna u Kliniky.

SŽDC chce objekt zrekonstruovat a zřídit v něm kanceláře pro svoje zaměstnance. Podle aktivistů rekonstrukce nezačne ještě nejméně rok a mezitím bude objekt chátrat. Navíc by jej podle nich mohlo převzít město, které by v něm zachovalo sociální funkci. Praha už SŽDC kvůli tomu oslovila, podle organizace nicméně není z právních důvodů možné budovu převést na jiného vlastníka. Zástupci Kliniky, která je v objektu od roku 2014, se proti exekuci opakovaně bránili, soudy všech instancí však jejich námitky zamítly

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...