19. března 2012 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exekutoři mají políčeno na malé dluhy

Exekutor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekutor | foto: Lidové noviny

PRAHA Dluhová past. Dvě slova, která na vlastní kůži pociťuje rekordní množství Čechů. Přestože se ministerstvo spravedlnosti pokouší vymahače krotit, exekucí ve velkém přibývá. Soudy loni nařídily 936 tisíc exekucí, tedy o čtvrtinu více než v roce 2010.

„Za nárůstem přitom nestojí jen ekonomická krize. Exekutoři a inkasní společnosti se teď zaměřují na malé pohledávky. A těch je samozřejmě nejvíc,“ vysvětluje šéf Asociace občanských poraden Stanislav Skalický. I za jeho dveřmi se každou chvíli objevují dlužníci žádající o bezplatnou radu. „Meziročně jich přibylo asi o čtyřicet procent. A zřejmě by to bylo i o sto, kdyby poradny měly větší kapacitu,“ vypočítává Skalický.

Ještě donedávna byly i malé pohledávky pro vymahačské firmy a exekutory velmi lákavé. Zákon umožňoval drobné částky navyšovat nejen o vysoké náklady na řízení, ale i o často neadekvátní odměny pro advokáty a exekutory.

Rekordní počet exekucí (grafika)

Rekordní počet exekucí (grafika)

Své by o tom mohla vyprávět například Anna Siváková, matka malé Natálie, která málem přišla o život při žhářském útoku ve Vítkově. Sivákovým až do včerejška hrozilo, že kvůli exekuci přijdou o střechu nad hlavou. Původně zhruba třítisícový dluh za telefon se vyšplhal na částku více než 20 tisíc korun.

ČTĚTE VÍCE:

„Začalo to před několika lety, ještě před žhářským útokem. Tehdy jsem uvěřila dealerům, kteří slibovali, že přístroj bude zadarmo,“ řekla LN Anna. Zřejmě jen díky osudu její dcery se nad ní nakonec operátor slitoval. Včera oznámil, že Annin dluh uhradí – přestože už jej v minulosti „odprodal“ jiné firmě. „Na základě posledních událostí u Anny Sivákové se společnost rozhodla přispět k ukončení exekučního řízení a vyjednat úhradu celého jejího dluhu. Výsledek bude oznámen v nejbližší době,“ vysvětlil Aleš Kacl z firmy MobilKom, provozovatele mobilní sítě U:fon.

Přestože rodina ještě nemá úplně vyhráno – podle mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové má dluhů více, majetek Sivákových se zatím exekutor do dražby posílat nechystá. Anna podle svých slov dluh chtěla splatit. „Domluvila jsem si splátkový kalendář,“ říká. Velký kus z rodinného rozpočtu ale ukrajovala péče o nemocnou Natálii. Tu zanedlouho čekají další bolestivé operace.

SERIÁL O EXEKUCÍCH:

Od začátku března platí novela z dílny ministerstva spravedlnosti, která má právě neúměrný růst drobných dluhů zastavit. V budoucnu chce resort situaci dlužníků ještě vylepšit o takzvanou předžalobní výzvu. Má být součástí novely občanského soudního řádu, kterou v současné době projednává ústavně-právní výbor sněmovny. Pomoc dlužníkům slibuje i Exekutorská komora.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz