PRAHA Rychlý a masivní nárůst exekucí se pomalu zastavuje. Je to poprvé po devíti letech. Podle údajů Exekutorské komory ČR bylo v první polovině letošního roku nařízeno přes 304 tisíc exekucí.
To je méně než polovina všech exekucí, které byly nařízeny za celý loňský rok. Tehdy dosáhl jejich dramatický růst vrcholu, když se dostal na hranici 718 tisíc soudně nařízených exekucí.
Podle Exekutorské komory se přitom dá čekat, že ani ve druhém pololetí roku nebude exekucí výrazně přibývat. Celkový počet odhadují zástupci komory na přibližně 600 tisíc.
Důvodů je několik. Kvůli hospodářské krizi si firmy více kontrolují bonitu svých odběratelů nebo dlužníků a kvůli druhotné platební neschopnosti častěji požadují platby v hotovosti či zálohy. Omezuje se tím riziko nárůstu dlužníků a následných exekucí.
Podle viceprezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška je dalším důvodem i to, že v důsledku krize se podstatně snížil také počet uzavřených obchodů, takže klesl i počet nezaplacených dluhů, tedy i počet dluhů v exekuci.
Dalším faktorem je to, že kvůli popularizaci exekucí a jejich důsledků se i sami dlužníci více zajímají o své dluhy a dříve se je snaží vyřešit, aby celá věc do exekuce nedospěla. „Mezi lidmi je větší informovanost. Díky možnosti osobního bankrotu se eliminoval počet exekucí,“ vysvětluje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni, která pomáhá při každém čtvrtém návrhu na osobní oddlužení v Česku. Jak říká Jiří Prošek, počet exekucí se bude dál stabilizovat. „Dá se očekávat, že pokles bude pokračovat i v dalších letech, neboť údaje za letošní rok jsou stále ještě ovlivněny balíkem jednorázových exekucí jednoho velkého věřitele, který vymáhá pohledávky nahromaděné za 12 let. Nicméně ty již nebudou příští rok statistiku ovlivňovat,“ upozornil Jiří Prošek z Exekutorské komory. V loňském roce došlo k 30procentnímu nárůstu soudních exekucí, důvodem ale nebyla větší neuváženost dlužníků. Čísla totiž zkreslil balík 200 tisíc exekucí převážně z Dopravního podniku hlavního města Prahy. Většinu z nich vymáhá úřad exekutora Juraje Podkonického, jedná se přitom o pohledávky, které vznikly i před více než deseti lety. Po očištění dat o tento balík byl růst počtu exekucí zhruba na osmi procentech.
Dál naopak roste počet lidí, kteří vyhlašují osobní bankrot, když se dostanou do finančních problémů a nezvládají splácet půjčky. V srpnu byl počet vyhlášených osobních bankrotů nejvyšší od začátku roku 2008, kdy začal platit insolvenční zákon, který je umožnil.
V průměru bylo letos vyhlášeno 472 osobních bankrotů za měsíc, loni to bylo jen 210. Od ledna 2008 bylo vyhlášeno 7019 osobních bankrotů, přitom z toho více než polovina v letošním roce.
***
EXEKUCE V ČESKU
Dlužníky jsou nejčastěji lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci. Často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. Za zhruba třetinou nařízených exekucí stojí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.
Graf
Počet exekucí podle krajů
(1. pololetí 2010)
32 089
Západní
Čechy
37 399
Severní Čechy
Praha
67 382
16 412
Jižní Čechy
34 887
Střední
Čechy
25 098
Východní
Čechy
43 015
Jižní Morava
47 856
Severní Morava
4–5 obyvatel Česka
v průměru prochází
exekucí
Počet
nařízených
exekucí
(v tisících)
428
07
554
08
09
718
*304
10*
*1. pololetí 2010