Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Exhalací ubývá jen pomalu

Česko

Děti vypadají jako otrávené vzduchem, říká lékařka z postiženého obvodu

OSTRAVA Ocelárna Arcelor Mittal Ostrava, Třinecké železárny a Vítkovice Steel. To jsou tři největší znečišťovatelé ovzduší na severní Moravě podle zprávy, kterou zveřejnili ekologové. A upozornili na to, že některé děti kvůli špatnému stavu ovzduší mají problémy připomínající otravu.

Zástupci ekologického sdružení Arnika, kteří zpracovali a zveřejnili žebříček nejhorších znečišťovatelů Ostravska, vyšli z údajů, které ze zákona musí zveřejňovat samy podniky a prověřuje je ministerstvo životního prostředí. K největším znečišťovatelům se podle Arniky rovněž počítá i například bohumínský závod Rockwool vyrábějící izolační stavební materiály nebo opavský farmaceutický závod Ivax Pharmaceuticals.

Dětská lékařka Eva Schallerová, která pracuje v nejpostiženějším ostravském obvodě Radvanice a Bartovice už dvacet let, tvrdí, že i vlivem ovzduší se charakter dětských onemocnění radikálně mění. K horšímu. Péče o děti je v tomto obvodě prý stále náročnější. „Před čtyřmi lety jsme ani jednomu novorozenci nemuseli propichovat oční kanálky. Nyní z devětapadesáti novorozenců propichujeme oční kanálky hned třiceti,“ vypočítává Schallerová. „Pozoruji ty děti téměř denně. Všechny měly nějakou infekci, všechny měly téměř žloutenku, ale daly se dohromady,“ dodává Schallerová. Od loňského roku přibývají u dětí podle lékařky během zimy krvácivé projevy, jako jsou krvácivé záněty spojivek, krvácení z nosu ale také krvácivé záněty močových měchýřů. „To u nás nikdy v Radvancích nebylo,“ dodává. Mnohé z toho, co u dětí sleduje v tomto obvodě, je podle ní z medicínského hlediska prostě nevysvětlitelné. „Je to snad otrava vzduchem,“ obává se lékařka. Nyní oceňuje alespoň to, že se o kvalitě ovzduší začalo nahlas mluvit.

Špatné ovzduší se během letošního roku stalo na Ostravsku skutečně velkým tématem. Lidem začíná vadit, jaké množství prachu a nečistot musejí dýchat. Letos na jaře se v Ostravě uskutečnila první velká konference věnovaná ovzduší, na které se sjeli lidé z ministerstev i regionální politici. Od té doby pravidelně zasedají komise zabývající se ovzduším na ostravském magistrátu.

Velké firmy na Ostravsku už začaly slibovat, že situaci během následujících čtyř let zlepší. Přísnější začaly být i úřady. Ministerstvo životního prostředí už nařídilo ocelárně Arcelor Mittal snížit množství vypouštěných emisí. Původně podnik Vysoké pece, který je součástí ocelárny, plánoval vypustit tisíc tun prachu za rok, ministerstvo však povolilo vypustit pouze 850 tun. Mluvčí ocelárny Jana Dronská konstatovala, že ocelárna kvůli tlaku úřadů i veřejnosti podobný závěr čekala a že udělá vše proto, aby nařízené limity splnila. „Musíme se snažit státní instituce přesvědčit, aby limity ještě více zpřísňovaly,“ prohlásil včera Jindřich Perlík z Aniky, odborník na toxické látky a odpady.

Ani lékařka Schallerová, která je jinak známá jako velký kritik největší české ocelárny, však netvrdí, že za všechno zlo v ostravském ovzduší může jenom Accelor Mittal. „Když je topná sezona, nenajdete u nás v kontejnerech ani jednu PET láhev,“ označuje za viníky špatného vzduchu také mnohé soukromníky, kteří jsou ve svých kamnech schopni spálit opravdu cokoli.

***

Kdo nejvíce škodí moravskému ovzduší

* Podniky, které vloni vypustily v Moravskoslezském kraji nejvíce rakovinotvorných látek: 1. Rockwool Bohumín, 2. BorsodChem MCHZ Ostrava 3. Dukol Ostrava

* Podniky, které vloni v Moravskoslezském kraji vypustily nejvíce dioxinů: 1. Třinecké železárny 2. Mittal Steel Ostrava 3. ČEZ - Elektrárna Dětmarovice

* Podniky, které vloni v Moravskoslezském kraji vypustily nejvíce skleníkových plynů: 1. Mittal Steel Ostrava 2. ČEZ - Elektrárna Dětmarovice 3. Třinecké železárny

Zdroj: ekologické sdružení Arnika

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: