Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Dva Zemanovy bodyguardy zadržela v pondělí GIBS. Kvůli majetkové trestné činnosti

Prezident Miloš Zeman dostal v pátek v Ústřední vojenské nemocnici v Praze druhou dávku vakcíny proti koronaviru. foto:  Petr Topič, MAFRA

Exkluzivně
PRAHA - V pondělí se odehrála nezvyklá scéna. Dva muži, kteří mají na starost ochranu hlavy státu, byli zatčeni. Přišli si pro ně detektivové Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). A to rovnou do jejich zaměstnání, tedy na Útvar pro ochranu prezidenta.
  12:23

Bartoš a Zeman probrali rozpočet i vakcíny. Shodli se na ekonomické pomoci lidem v karanténě

Informaci webu Lidovky.cz potvrdil žalobce, který má případ na starosti. „V pondělí 15. února byli Generální inspekcí bezpečnostních sborů přímo na pracovišti zadrženi dva příslušníci Policie ČR - Útvaru pro ochranu prezidenta ČR. Jsou podezřelí z majetkové trestné činnosti,“ sdělil redakci Ondřej Šťastný, dozorový státní zástupce z Městského státního zastupitelství v Praze. 

Úřady nechtěly specifikovat, co je dvojici kladeno za vinu. Podle informací serveru Lidovky.cz ale případ souvisí s prodejem nábojů. Údajně inspekce vyšetřuje v této souvislosti škodu ve výši půl milionu korun, která měla díky tomu vzniknout. „Prodávali to lidem na střelnici,“ uvedl pro Lidovky.cz důvěryhodný zdroj.

Inspekci na možné nezákonné jednání bodyguardů upozornilo prý vedení útvaru. „V této věci dosud nebylo zahájeno trestní stíhání žádné osoby. Více v tuto chvíli nebudu případ komentovat,“ dodal Šťastný.

Zadržení dvou policistů z ochranky potvrdila i policejní mluvčí Kateřina Rendlová. Podle ní to ale nesouviselo s bezpečností hlavy státu. „Mohu sdělit, že důvody, které k zajištění policistů vedly nijak nesouvisí s jejich činností v roli ochránců prezidenta republiky,“ naspala Lidovky.cz Rendlová.

Podle informací webu Lidovky.cz inspektoři sledovali členy Zemanovy ochranky delší dobu. Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová jen odkázala na dozorového státního zástupce. „Obraťte se na něj. Vymínil si právo poskytovat informace,“ řekla Nguyenová.

Redakce žádala o vyjádření i Hrad. Mluvčí prezidenta Zemana ale nechtěl kauzu komentovat. „Otázky je nutné směřovat na policejní prezidium. Nejsem oprávněn o případu hovořit,“ napsal serveru Lidovky.cz Jiří Ovčáček.

Příslušníci Útvaru pro ochranu prezidenta patří k elitní policejní složce. Starají se nejen o bezpečnost samotného Miloše Zemana. Na starosti mají také zajišťovat bezpečnost mezinárodních návštěv, které do Česka zavítají. Střeží také objekty, ve kterých prezident pobývá, a hlídají rovněž České korunovační klenoty.

Autor: