Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exkluzivně: Nejdéle se soudy táhnou v Brně a Ostravě

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Soudit se na jižní Moravě to chce pevné nervy a dostatek času. Civilní spory tu trvají nejdéle v republice. Vyplývá to z velké mapy vytíženosti a rychlosti jednotlivých soudů po celé zemi, kterou sestavily LN.

Informace získaly od 78 soudů na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (17 soudů odmítlo informace bezplatně poskytnout). Dále čerpaly z čerstvé analýzy ministerstva spravedlnosti.

VÍCE TEXTŮ ZE ZÁKULISÍ JUSTICE ČTĚTE:

Nová data přinesla překvapení: nejproblémovějším místem české justice už nejsou severní Čechy. Nejvíce nevyřízených případů leží na stole soudců v Brně a okolních okresech jižní Moravy. Z celorepublikového žebříčku soudců, kteří nestačili vyřešit nejvíce případů starších pěti let, pracuje z první desítky hned pět (!) na Městském soudu v Brně.

Civilní spory se tu táhnou skutečně dlouhá léta. Konkrétně: soud ještě nedokázal vyřešit 452 případů starších sedmi let.

Velké problémy stíhat mají také okresní soudy Brno-venkov, Břeclav, Vyškov, Hodonín i Uherské Hradiště. Na jednoho soudce tu nezřídka připadá více než 50 věcí starších jeden rok. V Břeclavi dokonce více než stovka.

ON-LINE ROZHOVOR: Proč jsou soudy pomalé? Ptejte se předsedy Soudcovské unie Tomáše Lichovníka. Otázky pokládejte ZDE

Velké problémy stíhat mají také okresní soudy Brno-venkov, Břeclav, Vyškov, Hodonín i Uherské Hradiště. Na jednoho soudce tu nezřídka připadá více než 50 věcí starších jeden rok. V Břeclavi dokonce více než stovka. 

Infografika

"Primárním problémem české justice dnes nejsou severní Čechy, ale jižní Morava. Když srovnám výkonnost severočeských a jihomoravských soudců, ti první jsou na tom výrazně lépe," potvrzuje náměstek ministra spravedlnosti pro justici Filip Melzer.

Ministerstvu došla trpělivost a na jižní Moravu se chystá poslat hloubkovou kontrolu. Pokud se vezme v úvahu počet nevyřízených případů na jednoho soudce a nárůst nových kauz, dopadly vedle Brna velmi špatně rovněž Plzeň a Most.

Naopak nejrychleji se podle získaných dat vyřizují věci na Praze 1 a obecně v jižních Čechách. Praha 1 je přeborníkem. V civilních sporech má nejvytíženější i nejpracovitější soud v zemi. V prvním čtvrtletí tu jeden soudce dostal na starost 130 nových žalob a stačil i se starými věcmi vyřídit 219.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...