15. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exkluzivní pistole k výročí republiky jde do dražby. Jeden kus z limitované edice dostal od Babiše Trump

Boky kazety jsou dýhovány tmavou ořechovou kořenicí. Lůžko pro pistoli v kazetě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boky kazety jsou dýhovány tmavou ořechovou kořenicí. Lůžko pro pistoli v kazetě... | foto: Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod

PRAHA/UHERSKÝ BROD Pouhých sto kusů legendární pistole CZ 75 v edici Republika vyrobila uherskobrodská Zbrojovka ke stému výročí založení Československa. Jednu z nich vlastní i americký prezident Donald Trump. Nyní jedna z pozlacených zbraní míří do dražby, jejíž výtěžek podpoří Vojenský fond solidarity a Nadaci policistů a hasičů.

V noblesní atmosféře oslav výročí sta let od založení samostatného státu se po ikonickém modelu pistole CZ 75 s motivy české státnosti jen zaprášilo. A to navzdory cifře na cenovce, ze které na potenciální kupce koukalo kulatých dvě stě tisíc.

Práce na jediné zbrani vyžaduje desítky hodin.
Kromě zlacených prvků jsou na rámu pistole také rytiny s motivy lipových listů.

V uherskobrodském závodě jich vloni vzniklo symbolicky přesně sto; na každé z pistolí strávil dvorní rytec České zbrojovky René Ondra desítky hodin velmi pečlivým vklepáváním zlatých drátků drážek a trpělivým rytím například lipových listů do uhlíkové a chrom molybdenové oceli. Právě jednu z těchto zbraní teď věnovala do dobročinné dražby společnost Česká zbrojovka Group SE. Dražit se bude 26. května ve Velkém sále paláce Žofín v Praze.

Celý výtěžek z aukce, během níž se cena pravděpodobně vyšplhá vysoko nad původní prodejní hodnotu, poputuje za těmi, kteří jsou sami někdy nuceni zbraň použít. Částka, za niž bude zbraň vydražena, zamíří prostřednictvím Vojenského fondu solidarity jednak na pomoc vojákům, kteří se nezaviněně ocitli v tíživé životní situaci, a jejich rodinám. Část peněz obdrží také Nadace policistů a hasičů, která se stará o děti a rodiny těch, kteří zahynuli při výkonu služby.

Každý exemplář pistole CZ 75 REPUBLIKA je uložen v originální kazetě, vyrobené...

Každý exemplář pistole CZ 75 REPUBLIKA je uložen v originální kazetě, vyrobené ze tří druhů dřev. Víko kazety zdobí plastická řezba lipové ratolesti, která obklopuje československý velký státní znak z období první republiky.

Rám pistole je vyzdobený linkami z 24karátového zlata. Jednu stranu závěru zbraně zdobí nápis v retro fontu „Pravda vítězí“, druhou pak letopočty „1918 2018“. Doplňují je rytiny s motivy lipových listů, které byly pro dobovou symboliku vzniku státu typické. Pozlacené jsou i další části zbraně, včetně spouště, kohoutku, záchytu závěru či pojistky.

Speciální detail představuje malý státní znak ze zlata, jejž používalo Československo v letech 1920 až 1938; znak se nachází na pravém boku rámu. Střenka, za kterou se zbraň drží, je vyrobená z kořene vřesovce stromovitého s výraznou kresbou.

Na levé straně jsou s využitím retrofontu vyhotoveny popisy CZ 75 REPUBLIKA a...
V celé edici bylo vyrobeno pouze sto zbraní.

Ve speciální edici je ke každé zbrani vyrobena také kazeta ze tří různých druhů dřeva. Na víku má plastickou řezbu, na které se opět objevují lipové listy, mezi něž je doprostřed zasazen velký státní prvorepublikový znak. Samotná pistole je uvnitř vsazena do polstrování z červeného mikroplyše. Z vnitřní strany vyklápěcího víka shlíží na zbraň portrét T. G. Masaryka na ručním papíře vedle velkého státního československého znaku. Víko v otevřené poloze udržují dvě pásky v barvách české trikolory.

Specifický kus ze slavnostní edice přivezl do Bílého domu jako dar americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi český premiér Andrej Babiš při své březnové návštěvě Spojených států amerických. Každá pistole má jako výrobní číslo jeden z letopočtů mezi lety 1918 2018; ta Trumpova nese označení CSR 1946 a odkazuje tak na rok jeho narození.

Zbraň, která bude předmětem dražby, je nyní k vidění v prodejně společnosti v Opletalově ulici v Praze.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.