19. července 2013 17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exmanažer Central Group míří na 8,5 roku do vězení. Za daňové úniky

Bývalý výkonný ředitel společnosti Central Group Aleš Novotný  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý výkonný ředitel společnosti Central Group Aleš Novotný | foto: ČTK

PRAHA Za téměř dvousetmilionové daňové úniky pražský městský soud uložil bývalému výkonnému řediteli developerské společnosti Central Group Aleši Novotnému 8,5 roku vězení. Zakázal mu také na deset let působit ve statutárních orgánech firem a družstev. Rozsudek není pravomocný, Novotný vinu odmítá. Jeho tři spoluobviněné soud potrestal vězením od 5,5 do 7,5 roku. Posledního obžalovaného soud osvobodil.

Spolu s Novotným čelili obžalobě jednatel společností H.Q. Print a Duosprint Luděk Jůza, obchodní manažer společnosti MPI - Marketing & Consulting Andrii Gindriuk, brněnský podnikatel Antonín Beránek a Jaroslav Kukla.

Kuklovi soud vyměřil 7,5 roku odnětí svobody, Jůzovi o rok méně a Beránkovi 5,5 roku. Gindriuka obžaloby soud zprostil. Kuklovi má také podle verdiktu propadnout 6,5 milionu korun, které má na svém účtu. Jůza a Beránek pak dostali stejně jako Novotný desetiletý zákaz působení ve vedení společností. Podle soudu se Novotnému podařilo zkrátit daň o 163 milionů, o krácení dalších 20 milionů se pak pokusil.

ČTĚTE DÁLE:

V letech 2004 až 2010 podle žalobkyně úmyslně vkládali do účetnictví stovky falešných faktur, které obstarával Novotný. Ostatní obvinění prý daňové doklady vystavovali nebo jejich vystavení zprostředkovávali. Šlo o faktury za propagační nebo marketingové služby pro Central Group, které však firmy nikdy nevykonaly. Muži tak údajně krátili daň z přidané hodnoty a snižovali daňový základ pro výpočet daně z příjmu.

Novotný obžalobu v celém rozsahu popřel. Uvedl, že faktury, které byly podle žalobců falešné a sloužily pouze ke snižování daňového základu, podepisoval jen formálně. Kontrolovat je měli lidé z příslušných oddělení. Novotný prý dostával na stůl až stovku faktur denně, a nemohl tedy všechny prověřovat, uvedl.

Vinu odmítli i Kukla s Gindriukem. K daňovým únikům se však přiznal Jůza, který podle svých slov předával falešné doklady Kuklovi a v posledních měsících pak faktury posílal přímo Novotnému. Z účtované částky si prý ponechával zhruba pět procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!