Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Obří vily ve ‚Špindlu‘ zaclání exmanažerovi ČEZ, dva úředníci skončili u soudu. Kauza jde do finále

Česko

  5:00
ŠPINDLERŮV MLÝN / PRAHA - Do finále by mohla nakročit kauza, která vzešla ze sporu bývalého šéfa fúzí a akvizic ČEZ Vladimíra Schmalze se dvěma byznysmeny. Dvojice developerů vedle Schmalzovy vilky v horském letovisku Špindlerův Mlýn vybudovala dva apartmánové domy, které svými rozměry dalece překročily regule. U soudu kvůli tomu skončili dva úředníci. Podle zjištění serveru Lidovky.cz soud konečně drží v rukou posudek, jenž má případ postrčit k verdiktu.

Dva apartmánové domy jsou v popředí první a druhý zprava, vedle nich je vilka Vladimíra Schmalze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ve svahu naproti lyžarskému areálu Medvědín stojí vilka Vladimíra Schmalze a jeho ženy. Hned vedle se roku 2012 rozjela výstavba dvou domů, investorem byla firma Hawk Real. Vlastní ji byznysmeni Alexandr Seidl a Zbyněk Cejnar. Do povědomí širší veřejnosti vstoupili nákupem zkrachovalé Farmy Bolka Polívky. V tomto příběhu na sebe obrátili pozornost podruhé, když vystavěné haciendy dramaticky překročily regule dané územním plánem.

Dokument v dané lokalitě Špindlerova Mlýna dovoluje postavit dům s nejvýš dvěma podlažími, třemi byty a půdorysem 150 metrů čtverečních. Finální podoba obou apartmánových vil však čítá pět podlaží (dvě z nich jsou podzemní), celkem šestnáct bytů a půdorys o rozloze 225 metrů čtverečních. Domy se podle státního zástupce rozrostly díky benevolenci dvou úředníků, kteří se před soudem zodpovídají z maření úkolu úřední osoby.

Kauza sporu miliardářů o haciendy ve ‚Špindlu‘ stojí, ČVUT dalo od posudku ruce pryč

Kauza se projednává u Okresního soudu v Trutnově. Podle zjištění serveru Lidovky.cz tam na na konci ledna dorazil posudek, jenž objasňuje některé okolnosti výstavby. „Základním zadáním znaleckého posudku bylo zjištění výše způsobené škody, proto je tento posudek klíčovým důkazem pro stanovení kvalifikace trestného činu,“ sdělila serveru Lidovky.cz místopředsedkyně soudu Miroslava Purkertová, která případ vyřizuje.

Úlohou expertizy bylo odpovědět na dvě desítky otázek. Zásadní je právě objasnit neznámou, jak velká škoda při výstavbě navzdory omezením daným územním regulativem vznikla. „Škoda je rozdíl mezi hodnotou nemovitosti nyní postavené a hodnotou nemovitosti, která měla být dle parametrů územního plánu postavena,“ sdělil serveru Lidovky.cz pod zárukou anonymity zdroj obeznámený s detaily případu.

Vedoucí odboru a referentka z kraje

V první řadě se před soudem coby obžalovaný snaží obhájit dnes už bývalý šéf odboru výstavby Městského úřadu ve Špindlerově Mlýně Petr Kubec. V září 2012 podepsal územní rozhodnutí, podle kterého se pro každý z domů počítalo s půdorysem 225 metrů čtverečních. Už tím došlo k porušení územního plánu. O rok později kývnul na další dílčí změny, jež vyústily v konečný rozměr obou haciend. 

„Způsobem vedení řízení byl zmařen veřejný zájem na tom, aby správní úřad rozhodoval správně, v souladu se zákonem, rychle a efektivně,“ popisuje jednání úředníka obžaloba, kterou mají Lidovky.cz k dispozici. Kvůli stejnému trestnému činu, maření úkolu úřední osoby, postavil státní zástupce před soud i Janu Svobodovou z odboru územního plánování a stavebního řádu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. 

Před soudem skončili dva úředníci dvou apartmánových domů (na snímku druhý a...
Vladimír Schmalz

Svobodová vyřizovala Schmalzův podnět, jímž žádal prověřit postup šéfa výstavby ve Špindlerově Mlýně Kubce. Schmalzův pokus o obranu svých práv však u Svobodové narazil. „O podnětu nerozhodla, nepřijala vůbec žádná opatření, nezákonným způsobem nenařídila přezkum,“ stojí v obžalobě. Úřednice podání oficiálně odložila kvůli uplynutí řádných zákonných lhůt. Ve skutečnosti ji však zbýval na vypořádání podnětu rok. 

‚Kauza je vůči mně vykonstruovaná ‘

Zbyněk Cejnar a Alexandr Seidl

Podnikatelé jsou dlouholetými obchodními partnery. Společně se krátce po revoluci stali majiteli sítě obchodních domů Prior, České správy nemovitostí a donedávna vlastnili i vrchlabskou nemocnici. Špitál v roce 2016 prodali investiční skupině Penta.
Společně také v roce 2013 získali zkrachovalou Farmu Bolka Polívky, kdy Cejnar skoupil pohledávky vůči Polívkovi a Seidl získal pozemky kolem farmy. Majitel farmy vzešlý z dražby by tak musel ke své akvizici zajíždět přes Seidlovi pozemky, kvůli čemuž od své koupi ustoupil. Seidl nakonec farmu získal za 11,5 milionu, což bylo skoro o 4 miliony méně než ve dražbě.
Jejich aktuální projekt dvou apartmánových domů navazuje na developerské aktivity samotného Cejnara, který ve Špindlerově Mlýně třeba zprivatizoval bývalý hotel ROH Primátor a přestavěl ho na luxusní byty.
Aktuální investice do apartmánových domů ve Špindlerově Mlýně se Seidlovi a Cejnarovi začíná vracet. Podle zjištění serveru Lidovky.cz se většina bytů rozprodala exkluzivním klientům. Jeden apartmán už je tak v držení šéfa kardiovaskulární kliniky velké pražské nemocnice, jiný si pořídila bývalá členka vedení někdejší české pobočky filmového gigantu, další koupil jednatel velké firmy se zdravotnickými prostředky a byty od obou developerů si koupilo i několik pražských advokátek a notářek.

Bývalý šéf fúzí a akvizic ČEZ se proto roku 2015 obrátil na kancelář ombudsmana. Když dostal závěrečnou zprávu úřadu do ruky, podal trestní oznámení. Podání se vyvinulo v obžalobu obou úředníků, u Okresního soudu v Trutnově se začala rozplétat v lednu 2017. Podle státního zástupce si může firma Hawk Real díky jednání Kubce se Svobodovou, v důsledku jejichž rozhodnutí mohla postavit větší domy, přijít až na 14,2 milionu korun.

„Proběhlo standardní stavební řízení, účastnili se ho všechny dotčené orgány a účastníci. Nikdo neměl připomínek. Necítím se být vinen,“ hájil se v soudní síni Kubec. V době startu kauzy už na úřadu nepůsobil, v lednu 2014 po dohodě odešel. „Kauza vůči mé osobě je vykonstruovaná. Dozvěděla jsem se o tom, když už byly domy před dokončením,“ vypověděla pak Svobodová. Na svém oddělení královéhradeckého úřadu působí dodnes. 

Ačkoliv projednávání případu odstartovalo už před dvěma lety, většinu doby se spíše čekalo. Posudek zadala soudkyně už v červnu 2017, ale několik znaleckých ústavů ho z různých důvodů odmítlo vypracovat. Vyhověla až soukromá firma Profi-Ten. „Pevně doufám, že se již nic nezkomplikuje a věc rozhodnu co nejdříve,“ podotkla soudkyně. Pokud se přikloní k verzi obžaloby, oba úředníci mohou skončit až na pět let za mřížemi.

Ještě než se kauza dostala k soudu, policie během vyšetřování vyzvala ke spolupráci i jednoho z developerů Zbyňka Cejnara. Podle informací serveru Lidovky.cz vypověděl, že v průběhu výstavby si exmanažer Schmalz nestěžoval. Schmalz se vedle trestního oznámení bránil i čtveřicí správních žalob namířených proti Městskému úřadu v Trutnově i krajskému úřadu. Loni v prosinci však u Krajského soudu v Hradci Králové neuspěl. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!