Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud se vrátil ke kauze kolem Davida Ratha, vypovídali obžalovaní

Česko

  15:12aktualizováno  16:12
PRAHA - Doplněním výpovědí obžalovaných v úterý po čtyřměsíční přestávce u Krajského soudu v Praze pokračovalo hlavní líčení v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Manažeři zdravotnických či stavebních firem při něm opět odmítli, že by manipulovali se zakázkami, jak o nich tvrdí obžaloba. Rath je přesvědčen, že bude znovu odsouzen a tvrdí, že pokračování soudu je jen divadlem pro veřejnost. Ke slovu by se měl dostat ve středu.

David Rath (ilustrační snímek) foto:  Michal Šula, MAFRA

Soudce Robert Pacovský hned na začátku jednání obžalované upozornil, že nehodlá opakovat důkazy, které zazněly v minulosti. Chce jim však dát možnost, aby se ke kauze vyjádřili, případně doplnili původní výpovědi. V úterý před soudem stihli vystoupit bývalý manažer stavební společnosti Konstruktiva Branko Tomáš Mladý a jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák.

Řehák soudu předložil zprávu auditora, podle které z jeho či firemních bankovních účtů nemohlo jít 12 milionů korun na úplatky. Řehákovi soud ve zrušeném rozsudku vyměřil 5,5 roku vězení.

David Rath před zahájením soudního řízení.
„Je jasné, že bude odsouzen stejně jako v minulosti, kdy mu soud vyměřil 8,5...

Rath se ke svému vystoupení nechtěl příliš vyjadřovat, zaznít by podle něj měly nové skutečnosti. Naznačil také, že se bude věnovat například vadám, které podle něj jsou v původním rozsudku. Když Rath dostal slovo naposledy, tak tři dny zdůvodňoval, proč je podle něj soud podjatý. Jeho budoucí vyjádření prý tak dlouhé nebude. „Soud má jasno, soud má rozhodnuto. Tohle bude jen snaha dostat argumenty do spisu, aby s tím mohly pracovat vyšší soudní instance,“ podotkl Rath.

Státní zástupce Petr Jirát uvedl, že obžalovaní opakují argumenty, které již před soudem zazněly. Navíc podle něj zapomínají na důkazy, které hrají v jejich neprospěch. „Těch je skutečně velké množství,“ zdůraznil Jirát, který je přesvědčen, že by kauza měla v dohledné době skončit rozsudkem.

Soud se ke kauze vrátil po přestávce, kterou si loni v říjnu vynutily námitky podjatosti ze strany Ratha a dalších obžalovaných. Justice je zamítla. Podle Ratha za tím stojí politický tlak, jehož cílem je, aby skončil ve vězení. Jirát naopak míní, že se soudy s námitkami vypořádaly velmi dobře a konečně také řekly to, že Rath dělá obstrukce.

David Rath opět u soudu. Bude to jen divadlo pro veřejnost, tvrdí bývalý hejtman

Pacovského senát v červenci 2015 Rathovi uložil trest 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách. Verdikt o rok později zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz. Nyní tak kauzu řeší znovu soud, který původně vynesl odsuzující verdikt.

Za hlavní organizátory trestné činnosti obžaloba považuje Kateřinu Kottovou a Petra Kotta, kteří podle spisu přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“. Ve zrušeném rozsudku jim za to soud vyměřil 7,5 roku vězení. Stavební zakázky se týkaly opravy různých budov nebo modernizace nemocnic ve Středočeském kraji.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Stíháni jsou taky stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

Exmanažer Mladý opět odmítl vinu

Bývalý manažer stavební společnosti Konstruktiva Branko Tomáš Mladý v úterý opět odmítl obžalobu v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Tvrdí, že vůbec nepřipravoval rozpočet na opravu zámku v Buštěhradu na Kladensku.

Mladý chtěl podle obžaloby manipulováním se stavebními zakázkami získat zhruba 11 milionů korun. Podle spisu se s dalšími obžalovanými podílel na zadávací dokumentaci tak, aby firma dala nejlepší nabídku a mohla soutěž vyhrát. Kromě zakázky na buštěhradský zámek měl podle obžaloby manipulovat také s tendrem na opravu gymnázia v Hostivici.

„Je mi dáváno za vinu něco, co není pravda,“ prohlásil Mladý. Dodal, že nebyl rozpočtářem zakázek. Na starosti měl například práci se zákazníky. Ve zrušeném rozsudku soud Mladému vyměřil pět let ve vězení.

Výslechem Mladého úterní jednání soudu skončilo. Ve středu nejprve před soudem zazní doplnění znaleckého posudku z minulosti. Pak má soudce v plánu vyslechnout Ratha.

Autor: