Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exministr Fišer po mně chtěl 5 procent, tvrdí Šťáva

Česko

  18:21
PRAHA - Česká republika nabídla společnosti Diag Human koncem listopadu 2008 dohodu, kterou chtěl její bývalý majitel Josef Šťáva podle svých slov akceptovat. Šťáva také tvrdí, že bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer (ČSSD) mu nabízel pomoc za provize z vysouzené částky. Fišer zastával funkci ve vládě Miloše Zemana a zemřel letos v březnu.

Bývalý ministr vnitra Stanislav Gross (vpravo) a bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer na jednání Poslanecké sněmovny. foto: ČTK

Josef Šťáva prý byl ochotný přijmout nižší částku, než bylo téměř devítimiliardové odškodnění přiznané mu rozhodčím nálezem o několik měsíců dříve. Návrh podle něj učinil firmě tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) a vyřizoval ho ministr financí Miroslav Kalousek (nyní TOP 09).

UKONČENÍ SPORU

Šťáva uvedl, že s ČR se pokoušel nejméně šestnáctkrát ukončit spor. Protože se mu to nezdařilo, přistoupil na návrh Kalvody k vymáhání nároků v zemích vázaných newyorskou úmluvou o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů.

"To ale rychle padlo a za vládu to převzala partička privátních zařizovačů," uvedl Šťáva v prohlášení formulovaném jako rozhovor, které ČTK zaslal prostřednictvím právního zástupce společnosti Jana Kalvody.

"Měl jsem jakýsi mandát od premiéra, dojednal jsem jakousi hranici, vláda to nepřijala, a tím to skončilo," řekl Kalousek. Podle Šťávy byl ministr financí státem několikrát vyslán, aby dohodl nějaký kompromis.

"Myslím si ale, že byl jen zneužíván k sondování situace a korupčním plánům jiných," tvrdí bývalý majitel Diag Human.

Šťáva: Fišer chtěl pět procent

"Jen proto, že jsem vždy odmítl podílet se na nelegálních provizích, jsme tam, kde jsme. Ve Vídni, ve Francii a v příštích dnech v Anglii, Bruselu, EU, USA atd.," sdělil.

Bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer.Šťáva tvrdí, že za ním například bývalý ministr zdravotnictví Bohumil Fišer (ČSSD) poslal dvakrát prostředníka s písemným návrhem, že za tři a pak za pět procent vysouzené částky ukončí spor ve prospěch Diag Human.

Bývalý ministr Zemanovy vlády se však proti nařčení nemůže bránit, letos v březnu totiž zemřel.

Společnost vede s Českou republikou dlouholetý spor kvůli překaženému obchodu s krevní plazmou. Pohledávka podle Kalvody již vystoupala na více než deset miliard korun.

HROZÍ DALŠÍ EXEKUCE?

V roce 2008 uznal nárok firmy na odškodnění rozhodčí soud, jeho nález uznaly nedávno rakouský a francouzský soud. ČR se proti jejich verdiktům hodlá odvolat, protože podle ní není arbitráž dosud ukončena. Česko nález nepovažuje za pravomocný, prý se proti němu řádně odvolalo.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat