Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exministr Řebíček utrácel v Dubaji

Česko

  9:37
PRAHA - Exministr dopravy a nyní řadový poslanec Aleš Řebíček (ODS) si koupil v Itálii a Dubaji nemovitosti za 140 milionů korun. Peníze měl Řebíček získat mimo jiné z prodeje akcií za 217,5 milionu korun. Bývalý člen Topolánkovy vlády ale v majetkovém přiznání blíže nespecifikuje, o jaké akcie se jednalo.

Tomáš Julínek (vlevo) a Aleš Řebíček ještě jako ministři Topolánkovy vlády. foto: ČTK

S odvoláním na majetkové přiznání, jež Řebíček podle zákona o střetu zájmů zaslal sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru, o tom informuje Právo.

V polovině loňského prosince se Řebíček měl stát vlastníkem komplexu nemovitostí Monte Argentario v Toskánsku severně od Říma. Komplex koupil za 126,4 milionu korun. Dále si pořídil byt Marina v Dubaji, který se ale teprve staví. Jako budoucí vlastník bytu již zaplatil přes deset milionů korun a další tři miliony ještě doplatí.

Právo uvádí, že Řebíček v majetkovém přiznání napsal, že loni inkasoval 217,5 milionu korun za prodej akcí. V přiznání nepíše, o jaké akcie se jednalo. Podle deníku by ale mohlo jít o akcie jeho někdejší firmy Viamont.

Kupcem byl litoměřický podnikatel Miroslav Plíhal, který už v roce 2007 zaplatil Řebíčkovi 44 milionů korun rovněž za koupi akcií. Celkově tedy šlo o obchod za 261,5 milionu korun.

Plíhal je spolumajitelem obchodní a zprostředkovatelské firmy Ingrove a ve Viamontu působí v dozorčích radách. Řebíček ale opakuje, že své vazby na Viamont již před nástupem do vlády zpřetrhal a svůj podíl v něm prodal.

Poslanec přiznal, že za loňský rok ještě získal téměř 90.000 korun za funkci radního v Teplicích a dalších 90.000 korun za pronájem pozemků společnosti Viamont sport, s.r.o.

Řebíček, jehož měsíční ministerský plat byl 117.200 korun hrubého, šéfoval rezortu dopravy do počátku tohoto roku, kdy ho nahradil bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS).

Čunek zatím nic nepřiznal
Řebíček - stejně jako exministři pro menšiny Džamila Stehlíková, zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) - musí podat svá majetková přiznání za loňský rok do měsíce po odchodu z vlády. Lhůta vyprší 23. února, přiznat musí nově nabytý nemovitý i movitý majetek i případné dluhy a vedlejší činnosti.

Stehlíková a Julínek podle přiznání nic nenabyli, nic nedluží a rovněž neměli žádné vedlejší aktivity, píše Právo a dodává, že Čunek do pátku nic nepředložil.

Ve sněmovním registru se objevilo i přiznání exposlance Michala Pohanky, který se v prosinci vzdal mandátu. Informoval, že za 980.000 korun prodal vinný sklep a za 2,3 milionu korun byt v Praze, Nezveřejnil ale, kolik si vydělal pedagogickou činností na brněnské lékařské fakultě a lékařskou praxí v Brně. Přiznal ovšem dluhy necelých 700.000 korun, z toho největší část tvoří hypotéka a zbytek dva drobné úvěry.

Pohanka byl do sněmovny zvolen v roce 2006 za ČSSD, ale v lednu následujícího roku z ní vystoupil. S dalším exposlancem ČSSD Milošem Melčákem pak mnohdy hlasovali pro návrhy koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

Autor:

Mohlo by vás zajímat