Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exministr školství Fiala bude kandidovat na předsedu ODS

Česko

  10:58aktualizováno  15:17
PRAHA - Petr Fiala bude kandidovat na předsedu ODS. Exministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity to oznámil na své přednášce v pražské CEVRO Liberálně konzervativní akademii. ODS se podle Fialy nachází v kritické situaci, kdy je poprvé ohrožena její pozice v politickém systému. Největším problémem ODS je to, že přestala v některých směrech fungovat jako politická strana, řekl Fiala.

Ministr školství Petr Fiala foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kandidaturu na šéfku ODS už dříve oznámila místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Zatím ale není jasné, zda by kandidovala i proti Fialovi. Němcová se zúčastnila volebního sněmu TOP 09, ke své kandidatuře se ale nevyslovila. "Byla jsem pozvána na volební sněm TOP 09 a určitě nezneužiju této půdy, abych se bavila o otázkách, které se týkají ODS. Až budu chtít cokoliv k tomu říci, tak o tom momentu rozhodnu já a vydám své sdělení," řekla na dotazy novinářů. Nominaci od libereckého oblastního sdružení ODS už získal europoslanec Edvard Kožušník.

ČTĚTE TAKÉ

"ODS je v tuto chvíli paralyzovanou stranou, aby jí nebyla, musí zastavit svůj pád. A aby to dokázala a mohla se vydat zpátky nahoru, musí začít dělat kroky, které povedou ke kvalitativní změně uvnitř strany," řekl Fiala, který po svém projevu a oznámení kandidatury sklidil od přítomných v zaplněném atriu institutu velký potlesk.

"Nečekejte žádné zázraky"

Zdůraznil, že strana musí obnovit svou důvěru u veřejnosti. "Nečekejte žádné zázraky, nejsou kouzelné recepty a žádní mesiášové," tvrdí. Nový předseda ODS musí stranu sjednotit, vytvořit nový tým a napomoci jejímu oživení. Fiala dodal, že předseda musí získat plný mandát, aby mohl změny uskutečnit.

ODS už podle Fialy na veřejnosti dlouho nehájí zájmy svých tradičních voličských skupin, ke kterým patřili živnostníci a podnikatelé. Je prý tak obtížné definovat, koho vůbec strana zastupuje. Připomněl, že v nedávných parlamentních volbách volilo ODS pouze 13 procent živnostníků a podnikatelů, zatímco TOP 09 více než 19 procent a Hnutí ANO až 27 procent.

 • ODS je bez předsedy od června, kdy rezignoval bývalý předseda a expremiér Petr Nečas.
 • Po propadu ve volbách, v kterých ODS získala jen 7,7 procenta hlasů, se vedení strany rozhodlo, že ke dni konání volebního kongresu rezignuje.
 • Kongres se uskuteční 18. a 19. ledna v Praze.

"Volební propad, který jsme nyní zažili, nebyl důsledkem nějakého momentálního vychýlení, ale je projevem dlouhodobé eroze důvěry v politiku ODS," varoval. Připomněl, že reformy vlády bývalého předsedy Petra Nečase se prosazovaly jen částečně a voliče spíše zneklidňovaly. ODS prý přijala koncept permanentních změn, který je bližší spíše levici. "Zapomněli jsme na to, že pravice je k neustálým změnám zdrženlivá," řekl.

Regionální organizace ODS Fialovu kandidaturu přivítaly. "Určitě jsem rád, že svůj záměr oficiálně oznámil, ostravská ODS mu svou podporu vyjádřila už v minulých týdnech. Podle mého názoru symbolizuje změnu v ODS a návrat důvěry a perspektivy," řekl ČTK náměstek ostravského primátora a šéf ostravské ODS Martin Štěpánek. Za přednosti Fialy považuje klidné strategické uvažování, které předvedl jako rektor i při řízení ministerstva školství.

Také ODS v Plzeňském kraji kandidaturu Fialy vítá. "Pan Fiala byl před 14 dny na našem regionálním sněmu a z reakcí našich delegátů naše členy zaujal. Podporuji pana Fialu na předsedu ODS a myslím si, že je to v tuto chvíli pro stranu nejlepší volba," řekl předseda regionálního sdružení a místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Podle něj jde o člověka, který na jedné straně nebyl spojen s vedením ODS v posledních letech, ale není to nová tvář v politice. "Je to zkušený politik, dělal ministra školství, a myslím si, že pro ODS může být dobrým lídrem a může pomoci k obnovení její důvěryhodnosti," dodal. Pro šéfa krajské ODS na Vysočině senátora Miloše Vystrčila není Fialova kandidatura překvapením. "Možnost vybírat mezi Miroslavou Němcovou a Petrem Fialou bude pro účastníky kongresu v každém případě dobrou volbou," řekl ČTK.

Fiala patří k zakladatelům politologie v ČR, v politice je krátce

 • Datum a místo narození: 1. září 1964, Brno
 • Vzdělání a akademická kariéra: absolvoval český jazyk a dějepis na tehdejší Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita, MU; 1988); docent (1996) a profesor (2002) pro obor politologie
 • Praxe: po studiích pracoval jako historik v Muzeu Kroměřížska, redaktor Lidové demokracie nebo nakladatelství Atlantis, spoluzakládal katedru politologie na MU, byl i ředitelem Mezinárodního politologického ústavu MU (1996-2004), krátce vedl Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a poté v letech 2004 až 2011 působil jako rektor Masarykovy univerzity, vedl Českou konference rektorů (2009-2011); poté byl do května 2012 devět měsíců prorektorem MU
 • Angažmá v politice: působil jako hlavní vědecký poradce premiéra Petra Nečase (září 2011-duben 2012), od května 2012 do letošního července byl jako nestraník ministrem školství v Nečasově vládě; letos vedl jako bezpartijní kandidátku ODS v Jihomoravském kraji a stal se poslancem, v listopadu vstoupil do strany a nyní ohlásil kandidaturu na předsedu ODS
 • Rodina: ženatý, má tři děti
 • Ostatní: Aktivním politikem v barvách ODS a členem strany je teprve krátce, podle svých slov ale s občanskými demokraty ideově spolupracoval už od první poloviny 90. let. Záchranu strany, jež v letošních volbách dosáhla nehoršího volebního výsledku ve své historii a získala jen 16 poslanců, vidí Fiala v návratu k pravicovému programu. "Musí být srozumitelnou pravicovou silou", řekl nedávno v rozhovoru.
 • Po listopadu 1989 patřil mezi první akademiky, kteří se začali naplno věnovat politologii, v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem pro tento obor v ČR. Specializuje se na srovnávací politologii a evropskou politiku. Je autorem nebo spoluautorem řady monografií a 200 odborných studií.
 • Do čela ministerstva školství Fiala nastoupil po demisi Josefa Dobeše (Věci veřejné), jehož ani ne dvouletou éru provázela řada afér. Někdejšímu rektorovi MU se rozjitřenou situaci podařilo poměrně rychle uklidnit.
Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...