Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

O sledování Nečasové jsem nevěděl, řekl u soudu exministr Vondra

Afghánistán

  14:11aktualizováno  14:43
PRAHA - O žádném sledování jsem nic nevěděl, prohlásil před soudem bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Ten se objevil jako svědek v případu, v němž žalobce viní Janu Nagyovou (dnes Nečasovou) a tři vojenské důstojníky ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ).

Alexandr Vondra jako svědek v kauze Jany Nagyové (Nečasové). foto:  Petr Topič, MAFRA

„Stejně je to melodrama,“ podotkl Alexandr Vondra, zatímco si soudkyně rozmýšlela, zde jeho svědectví bude veřejné. Nakonec přítomnost novinářů povolila.

Kontrasledování?

Obžalovaní vinu již dříve odmítli. Například exšéf vojenských špionů Milan Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z „nejvyšších míst“.

Vondra pak před soudem prohlásil, že o sledování bývalé manželky tehdejšího ministerského předsedy Petra Nečase Radky, které měla podle obžaloby nařídit tehdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová), nic nevěděl. „O kauze Nagygate jsem se dozvěděl až v létě 2013 a nevěřil jsem vlastním uším,“ řekl Vondra, který zastával post ministra obrany od voleb v roce 2010 do prosince 2012. Tedy v době, kdy měla Nagyová vojenské zpravodajce úkolovat.

Státní zástupci staví obvinění právě na tom, že sledování bylo nezákonné, protože se uskutečnilo bez vědomí a souhlasu Vondry jako ministra. „Žádost o sledování Radky Nečasové mi předložena nebyla, sám jsem takový pokyn Vojenskému zpravodajství rozhodně neuložil,“ odpověděl Vondra na dotaz žalobce.

Zlý muž Nečas

„Pokud se nasazují technické prostředky Vojenského zpravodajství, musí být dán písemný souhlas ministra obrany,“ potvrdil Vondra. „Pokud souhlas není, obecně by k nasazení technických prostředků nemělo dojít,“ popsal Vondra.

Případ by se zásadně otočil ve prospěch obžalovaných, pokud by přesvědčili soud, že šlo o kontrasledování. V tom případě by nebyl nutný ministrův souhlas. „Pokud se kontrasledováním myslí to, že prověřuji relevantní informaci z hlediska plnění základních úkolů od vlády, které má zpravodajská služba, tak jsem se nikdy nesetkal s tím, že bych žádost o takový souhlas vystavil,“ řekl Vondra. Tím naznačil, že pokud by existoval legitimní důvod pro kontrasledování, nemusel se o něm dozvědět.

Obhájci obžalovaných už dříve naznačili, že existovala blíže neurčená rizika v souvislosti s jednáním o miliardové zakázce na prodloužení pronájmu stíhaček Gripen. Nagyová se hájí tím, že se bála o bezpečnost premiérovy rodiny a že měla informace, že Radku Nečasovou někdo sleduje.

Svědkyně: Nagyová chtěla Nečase dostat jako žena, jeho manželku nenáviděla

Nagyová se podle Aleny Hegerové nepěkně vyjadřovala k tehdejší manželce premiéra Radce Nečasové. „Nenávist tam byla. Ty výrazy bych ani nechtěla tady prezentovat, byla to i vulgární slova. Ta paní jí určitě ležela v žaludku z nějaké důvodu. Pana bývalého premiéra chtěla dostat k sobě jako žena a udělala by pro to cokoliv, což se jí i povedlo,“ uvedla Hegerová.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Jeden z obžalovaných, bývalý šéf zpravodajců Ondrej Páleník dříve naznačoval, že za tlakem na Nečase mohla stát švédská strana, v té době se vedla jednání o prodloužení pronájmu stíhaček Gripen. Podle Vondry hrál Nečas, bývalý expert ODS na obranu, roli zlého muže během vyjednávání. „Švédové věděli, že premiér v této věci zastává velmi tvrdé postoje. Švédská vláda hledala cesty, jak něco premiérovi vysvětlit.“

Na špiony v kavárně nebyli trénovaní

Vondra soudu také líčil, jak školil svou ochranku na obraně. Měl bohaté zkušenosti z dob, kdy byl sledován komunistickou mocí před rokem ‘89. Sám byl terčem sledování i ve funkci ministra obrany. Na některé momenty ze sledování ale musel ochránce upozornit Vondra sám. Podle něj byli členové ochranky školeni v prostředí například Afghánistánu. „Odhalení ruského špiona v kavárně, na to nebyli vojenští zpravodajci nikdy trénovaní,“ prohlásil Vondra.

Na dotaz obhájců, jak reagoval na sledovaní své osoby, Vondra odpověděl: “Jsem starý cynik. Večer jsem si svolal rodinu a řekl jim, ať dávají bacha, když půjdou večer domů.“

Případ projednává od loňského listopadu Obvodní soud pro Prahu 1. Soud by měl do konce týdne vyslechnout ještě například bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula a pověřeného exšéfa VZ Rostislava Pilce.

Svědci Alena Hegerová a Jiří Pertl.
Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu s manželem a právním zástupcem.

Nagyová podle obžaloby zařídila na podzim roku 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky a na jaře následujícího roku také některých pracovníků Úřadu vlády. Kromě Nečasové jsou obžalovaní dva exšéfové VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pět let vězení. Případ vedl k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil.

Autoři:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...