27. listopadu 2014 16:40, aktualizováno  22:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šampion v cestování na státní útraty Žák obelstil personál v pendolinu

Zdeněk Žák, jak ho vidí výtvarník Ateo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Žák, jak ho vidí výtvarník Ateo. | foto: aTeo.cz

PRAHA Pendolino na lince Ostrava – Praha vezlo ve čtvrtek černého pasažéra. Byl jím muž, který se na kolejích vyzná - exministr dopravy a bývalý drážní šéfinspektor Zdeněk Žák. Jak zjistily LN a Lidovky.cz, Žákovi se podařilo obelstít posádku vlaku. Nepředložil platnou jízdenku a prokázal se podle všeho neplatným průkazem kontrolora ministerstva dopravy.

Někdejší ministr Rusnokovy vlády a současný poradce prezidenta Miloše Zemana cestoval z Ostravy v první třídě vlaku Super City Pendolino směr hlavní město. Když ho průvodčí požádal o předložení jízdenky, ukázal mu Žák svůj průkaz státního kontrolora. „Vlaková četa z toho byla v šoku,“ popsal serveru Lidovky.cz jeden ze spolucestujících.

Žák: Striktně odmítám

V letech 2003 až 2006 Žák skutečně průkazku vlastnil. Působil totiž jako generální inspektor Drážní inspekce. Nyní ale nejenže už inspektora nedělá, ale nepracuje už ani na ministerstvu dopravy. O tom, že se Žák vydával za inspektora, měl zprávu i mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. „Byl jsem informován, že ve vlaku jede pan Žák s neplatným oprávněním státního dozoru,“ uvedl. Zda šlo však skutečně o neplatný doklad, nebyl schopen říct.

Žák umí žít na státní útraty

Žák má očividnou zálibu v cestování na státní útraty. Jak v minulých dnech popsaly LN, exministr se nečekaně a za úžasu ostatních zúčastněných objevil na palubě leteckého speciálu mířícího do Velké Británie k oslavám 25. výročí od pádu komunismu. Nikdo přitom netušil, kdo ho do výpravy pozval. Žák se pak v Londýně a Oxfordu účastnil oficiálního programu vládní delegace. 

Podle neoficiálních informací ho do vládního stroje dostali lidé z Hradu, čemuž by napovídalo i Žákovo angažmá – je poradcem prezidenta Miloše Zemana pro oblast dopravy. „Nikam jsme ho nepozvali, on s námi přesto v Oxfordu a v Londýně chodil na různé akce. Na večeři ho nepustíme,“ prohlásil tehdy Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády a hlavní tvář vládní delegace.

A ještě dřív vyšlo najevo, že Žák i po svém odchodu z ministerského křesla využíval služební limuzínu. A to s velkým gustem. Za tři měsíce najezdil 25 tisíc kilometrů. Ministerské vozy mají po odchodu k dispozici všichni exministři, Žák byl ovšem mezi ostatními členy Rusnokovy vlády rekordmanem. Mf Dnes popsala, že ministerské řidiče unavil natolik, že jeden z nich musel být střídán. Sám Žák tehdy tvrdil, že objížděl po Česku odborníky v dopravě, aby jim poděkoval za spolupráci během jeho ministrování.

Během ministerské éry proslul především jako čistič - během dvou týdnů stihl vyhodit několik šéfů svých odborů na ministerstvu, došlo i na ředitele tří podniků, které mu podléhají, a vedle toho vyměnil všechny důležité posty v Českých drahách. Těch Českých drah, v jejichž barvách jezdí i pendolino, na jehož palubě byl ve čtvrtek přistižen. 

Sám Žák ale popřel, že by jel vlakem načerno. „Striktně odmítám, že bych používal nějakou průkazku,“ tvrdí. Připustil, že jako generální inspektor Drážní inspekce ji vlastníval, ve vlaku se ale prý prokázal běžným lístkem. „V roce 2011 mi ukradli doklady i s průkazkou pověření k výkonu státního dozoru, ale stejně by se na ni nedalo cestovat, je totiž starého vzoru a každý by to poznal,“ bránil se exministr.

Průvodčí: Jízdenku neměl

Avšak zcela jiný scénář nabídl sám průvodčí, který exministra kontroloval. „Jízdenku neměl, předložil mi průkaz kontrolora,“ popsal situaci serveru Lidovky.cz člen vlakové čety, jehož jméno redakce zná, ale uvádět ho nebude. 

Z průkazky není na první pohled zřejmé, zda je neplatná. Ministerstvo dopravy ale pravidelně vydává seznamy průkazů, které už využívat nelze. Průvodčí si chtěl proto Žákovo číslo průkazky s tímto seznamem porovnat. „Před Pardubicemi jsem po něm proto chtěl průkazku znovu, abych si ověřil, zda nepatří mezi neplatné. A to už mi ji znovu nepředložil,“ uvedl průvodčí. Žák mu tvrdil, že už ji nemůže najít.

ČTĚTE TAKÉ:

Verzi průvodčího nahrává i fakt, že když Žáka server Lidovky.cz požádal o zaslání vyfocené jízdenky, odmítl. „Pokud by se něco takového stalo, nyní by se někde ověřovala totožnost a platila pokuta. Vždycky když jedu vlakem, prokáži se platným lístkem,“ dušoval se Žák.

Z vyjádření ministerstva dopravy plyne, že pokud se Žák oháněl průkazem kontrolora, jednoznačně konal proti pravidlům. „Pokud je průkazka vydána zaměstnanci, který má oprávnění dozor vykonávat, má dotyčný při ukončení pracovního poměru povinnost tento průkaz vrátit,“ uvedl mluvčí dopravy Tomáš Neřold. Jak připustil sám Žák, průkaz měl v době působení na Drážní inspekci, kde už ale dávno skončil. Průkaz mohl podle Neřolda získat i na ministerstvu dopravy, pro které už ale také nepracuje.

Bývalý ministr na sebe přitom nedávno podobně upozornil. Jak informovaly LN, nečekaně se za úžasu ostatních zúčastněných objevil na palubě speciálu mířícího do Velké Británie k oslavám 25. výročí od pádu komunismu. Nikdo přitom netušil, kdo ho do výpravy pozval. Žák se pak v Londýně a Oxfordu účastnil oficiálního programu vládní delegace. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz