14. června 2019 15:06, aktualizováno  15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exnáměstek obrany Beran byl kvůli rvačce s vojenským policistou ve Špindlerově Mlýně obviněn z výtržnictví

Náměstek ministerstvo obrany pro ekonomiku Pavel Beran. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek ministerstvo obrany pro ekonomiku Pavel Beran. | foto: MO

Praha Před dvěma lety se v lyžařském letovisku ve Špindlerově Mlýně před restaurací U Medvěda odehrál incident, který má nepříjemné dopady pro Pavla Berana, někdejšího náměstka ministra obrany. Policie mu tento týden sdělila obvinění z výtržnictví. Podle obvinění se dostal do konfliktu s příslušníkem vojenské policie.

„Mohu potvrdit, že dnes státnímu tajemníkovi ministerstva obrany písemně sdělil, že byl obviněn za rvačku,“ řekl LN Jan Pejšek, tiskový mluvčí ministerstva obrany.

Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Trutnově. Na starosti ho má žalobce Jindřich Dušek. „Co se týče civilní osoby, která napadla vojenského policistu ve Špindlerově Mlýně 22. listopadu 2017, bylo zahájeno trestní stíhání této osoby pro přečin výtržnictví,“ řekl LN žalobce Dušek. Hrozí mu za to až dva roky za mřížemi.

„Nezlobte se, ale nemám potřebu to v tuto chvíli komentovat. Na shledanou,“ sdělil LN Beran a zavěsil telefon. V popisu událostí se oba hlavní protagonisté rvačky liší. Beran tvrdí, že ho vojenský policista osudný večer ve Špindlerově Mlýně napadl jako první. Z potyčky si ovšem zranění odnesli oba. Beran měl zlomený nos a vojenský policista otřes mozku.

Šetření Beranovy role se vleklo kvůli množství lidí, které bylo nutné vyslechnout. „Bylo tam mnoho výslechů. Zdejší policie to převzala až loni na konci roku, když se případ rozdělil,“ upozornil žalobce Dušek.

Beran už na konci května skončil ve funkci ekonomického náměstka na obraně. S informací přišel jako první web Aktuálně.cz. Funkce ho zprostil státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura z důvodu zahájení kárného řízení podle zákona o státní službě. Co vše vedlo ministra obrany Lubomíra Metnara k rozhodnutí o zproštění funkce svého náměstka, jasné není. Podle informací LN však zdaleka nešlo pouze o zmíněnou rvačku.

Na ministerstvu byl Beran zodpovědný za ekonomickou sekci. Právě s jejími zaměstnanci byl i na výjezdním zasedání ve Špindlerově Mlýně.

Incident měl nepříjemnou dohru i pro příslušníka vojenské policie. Státní zástupce ho rovněž obvinil, ale v dubnu stíhání podmíněně zastavil.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.