Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exnáměstek už jednal s Lessym. Po roce v placené záloze mu hledá místo

Bývalý náměstek policejního prezidenta Pavel Osvald. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý náměstek policejního prezidenta Pavel Osvald. | foto: ČTK

PRAHA Do personálního domina v nejvyšších patrech české policie vstoupí nová figura. Exnáměstkovi policejního prezidenta Pavlu Osvaldovi za pár dní vyprší rok v záloze a policejní prezidium pro něj musí najít místo. V extrémním případě by mohl usilovat i o post nejvyšší - rozkymácené křeslo policejního prezidenta. První schůzka se již odehrála. Ve středu se Osvald potkal s momentálním policejním prezidentem Petrem Lessym.

"Nelíbilo se mu moje zařazení do záloh, takže jsme se bavili o mém budoucím působení u policie," řekl serveru Lidovky.cz Pavel Osvald, jenž odešel do zálohy k prvnímu únoru 2013 a po celou dobu pobíral 80 procent platu.

Lidovky.cz  V záloze jste od loňského února. To znamená, že teď na konci ledna pro vás to období končí?
Je to přesně tak.

Lidovky.cz  A co s vámi bude potom?
To je ještě pořád otázka, kterou teď samozřejmě řešíme. S panem prezidentem Lessym jsme měli dneska (ve středu, pozn. red.) schůzku, na které jsme na toto téma hovořili. Nelíbilo se mu moje zařazení do záloh, takže jsme se bavili o mém budoucím působení u policie.

Lidovky.cz  Třeba i v tom smyslu, že byste ho mohl ve funkci vystřídat?
Na toto téma jsme se nebavili a ani si nemyslím, že by taková nabídka měla přijít ze strany policejního prezidenta. To místo mi může nabízet jedině ministr vnitra. Takže řeč byla spíše o mém pracovním zařazení v rámci Policie ČR.

Lidovky.cz  Pak se tedy nabízí varianta, že by pro vás Lessy vytvořil místo náměstka, které zrušil jeho předchůdce Červíček…
Ani variantu náměstka jsme skutečně neřešili, protože k 1. únoru není v plánu, že by mělo být takového místo zřízeno. Pan policejní prezident si ponechá počet náměstků, které má. Řešili jsme ale mé zařazení, abych mohl začít reálně pracovat a nemusel už být doma.

Lidovky.cz  Takže nějaká konkrétní nabídka padla...
Nějaké nabídky jsem dostal, ale určitě je teď nechci komunikovat, protože je to předčasné. Já je musím zvážit a rozhodnu se do 14 dnů.

Lidovky.cz  To ale znamená, že se jedná o pracovní místa, která spadají nanejvýš do 10. platové třídy, přestože jste v 11.?
Ano, určitě to tak je, protože žádná volná "jedenáctka" není. A vytvářet ji se nikdo nechystá. Takže je to v 10. tarifní třídě.

Lidovky.cz  Můžete aspoň říct, zda zamíříte někam do kraje, nebo se budete držet na prezidiu?
Zatím to vypadá, že bych mohl směřovat někam k policejnímu prezidiu. V současné době si myslím, že to nebude pozice, která by veřejně nějak omráčila. Je to spíš o tom, že je potřeba věci poladit, vyřešit a dát tomu novou energii. Uvidím, v jaké pozici se budu cítit.

Kdo je Pavel Osvald

  • V roce 2011 byl členem komise, která doporučila Petra Lessyho na post policejního prezidenta.
  • Následně byl Osvald jmenován Lessyho ekonomickým náměstkem (později náměstek pro podporu výkonu).
  • Červíček po svém příchodu na prezidium zrušil pozici náměstka, kterou Osvald zastával.
  • K 1. únoru 2013 se Osvald ocitl v záloze - byl bez místa, ale pobíral 80 % průměrného platu.
  • Osvald je v 11. tarifní třídě, tomu odpovídají pouze funkce policejního prezidenta a jeho náměstků.
  • Nové místo se pro Osvalda dosud nenašlo, období v záloze ale vyprší k 1. únoru 2014 - pokud si do té doby nevybere místo u policie, bude mu nějaké přiděleno.
  • Osvald byl považován za člověka blízkého VV a Vítu Bártovi, který se ho zastal, když ho Červíček odstranil z funkce náměstka.

Lidovky.cz  Jakou roli ve výběru nového místa hraje termín 1. února, kdy vyprší vaše roční období v záloze?
Mezi nabídkami, které dostanu do konce měsíce (ledna), si mohu vybírat. A můžu místo získat pouze na vlastní žádost. V případě, že už bude po 1. únoru, tak už musím přijmout to, co mi bude přiděleno.

Lidovky.cz  A po roce, tedy po 1. únoru, také přijdete o peníze, které jste v záloze pobíral?
Ano, dosud jsem pobíral 80 procent platu, to je ze zákona.

Lidovky.cz  Ještě se vrátím k pozici policejního prezidenta. Ministr řekl, že zanedlouho bude vypsané výběrové řízení. Zúčastníte se ho případně?
Tak samozřejmě pozice policejního prezidenta je vrcholem kariéry policisty a kdybych cítil, že bych mohl toto místo dostat, tak bych o to místo zájem měl. Ale určitě nejsem ten, pro kterého by to byl svatý grál.

Lidovky.cz  Kdyby se funkce prezidenta uvolnila ještě do konce ledna, kdy jste v záloze - a není to nereálné -, měl byste oproti ostatním kandidátům přednost, právě díky umístění v 11. třídě?
Trošku prioritní postavení bych měl. Jsou i výklady, kde se říká, že v případě, že je někdo v 11. tarifní třídě v záloze, tak je ze zákona povinně ustanovitelný. Ale myslím si, že to by bylo třeba trochu doladit, protože to není úplně nejšťastnější řešení. Policejního prezidenta má jmenovat ministr vnitra, takže by se měl aspoň nějaký výběr provést a nejen někoho formálně dosadit ze zálohy. Ten mechanismus je pro ostatní tarifní třídy správný, ale ve vztahu k pozici policejního prezidenta to není úplně nejšťastnější řešení.

Lidovky.cz  Neobáváte se, že by vám pak ve výběrovém řízení mohlo ublížit to, že jste považován tak trochu za "Lessyho muže" - seděl jste v komisi, která ho navrhla do pozice prezidenta, a pak jste byl jeho náměstkem.
Myslím si, že ne. Podle mě je to čestný chlap a já jsem se od něj spoustu věcí naučil. Takže mně osobně to ublížit nemůže. Pokud to někdo bude brát jako negativní hledisko ve vztahu k mé budoucí kariéře u policie, tak je to jen jeho názor.

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta začátkem prosince. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. Na to Pecina reagoval: "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít."

7. ledna ministr vnitra odvolal Červíčka z pozice policejního prezidenta, kdy mu stejný krok doporučila i jeho poradní komise. Červíček se chce bránit, podá rozklad a pokud neuspěje, půjde až ke správnímu soudu. Nyní je na dovolené, poté se má vrátit na pozici náměstka pro kriminální službu, ze kterého odchází Václav Kučera.

Ministr vnitra Pecina zároveň uvedl, že považuje za nejlepší, aby bylo vypsáno nové výběrové řízení na pozici šéfa policie. Proběhnout by mohlo "v řádu týdnů". Kandidátem by se mohl stát Pavel Osvald, kterému dobíhá roční pobyt v záloze. Je ale pravděpodobné, že nového prezidenta policie vybere už nový ministr vnitra, kterým se zřejmě stane Milan Chovanec z ČSSD.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...